Minął ponad rok, odkąd w moim domu stanęły growboxy. Namioty służą mi oczywiście do uprawy roślin ozdobnych. Pierwszy z nich dostałam w ramach współpracy z firmą Mars hydro, drugi po krótkim czasie dokupiłam sama. Growbox nie jest rozwiązaniem, które przypadnie do gustu każdemu. Ma jednak wiele zalet, o których chciałabym opowiedzieć. Przedstawię również wyposażenie mojego namiotu, które całkiem nieźle mi się sprawdza. Growbox jak wyposażyć namiot do uprawy.
Moje growboxy
Obecnie mam dwa namioty uprawowe, jeden marki Mars hydro (70x70x160 cm) oraz firmy Secret Jardin (90x90x180 cm). Ten pierwszy został lepiej wykonany, jego jakość jest niezaprzeczalnie wyższa. Montaż przebiega sprawniej, wszystkie potrzebne otwory są już wycięte. Dla niektórych może być to minus, ponieważ nie mamy wpływu na to, z której strony mamy wyjścia na przewody lub wentylator.
Namiot Mars hydro jest również wyposażony w małe okienko, dzięki któremu możemy zajrzeć do środka bez konieczności otwierania growboxa. Oba namioty sprawdzają mi się równie dobrze, choć przy następnym zakupie zdecyduję się na większy namiot od Mars hydro.
Zalety growboxa
Świetnie trzyma wilgotność powietrza.
Namioty uprawowe doskonale utrzymują wysoką wilgotność powietrza. Przy użyciu samych wentylatorów mieszających, wilgotności powietrza w żaden sposób nie trzeba sztucznie podnosić. Utrzymanie jej na poziomie 80% jest bezproblemowe.
Łatwy w czyszczeniu
Błahostka, ale warto o niej wspomnieć. Wewnętrzny materiał growboxa jest niezwykle łatwy w czyszczeniu. Do namiotów często dołączana jest mata na podłogę, którą podczas czyszczenia można łatwo wyjąć i opróżnić z pozostałości podłoża i innych zanieczyszczeń. Materiał można wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Czyszczenie jest zdecydowanie łatwiejsze niż sprzątanie szklarni lub witryny.
Niski koszt
Sam growbox to raczej niewysoki koszt (w porównaniu do witryn lub szklarni). Mniejsze modele dobrej jakości możemy dostać już w okolicy 300zł. Od 500zł bez problemu znajdziemy już duży i solidny produkt.
Duża ilość dedykowanych akcesoriów
Growboxy to popularne akcesoria do uprawy, więc na rynku dostępny jest szeroki wybór wyposażenia. Mamy do wyboru dedykowane lampy, wentylatory, filtry. A także półki i drobne elementy (np. wymienna podłoga). Wszystkie te rzeczy są idealnie dopasowane do namiotów, nie trzeba zastanawiać się nad sposobem montażu. Dostępne są również gotowe zestawy z całym wyposażeniem.
Wady growboxa
Nieatrakcyjny wygląd
Moim zdaniem największym minusem namiotów uprawowych jest ich wygląd. W żaden sposób nie ozdabiają mieszkania, nie są estetyczne. Niekoniecznie będą się ładnie prezentować w salonie. To po prostu czarny, materiałowy prostokąt.
Ukryte rośliny
Kolejnym, dużym minusem jest fakt, że rośliny przez większość dnia są ukryte. Po to uprawiamy rośliny ozdobne, aby móc cieszyć się ich pięknym wyglądem. O wiele atrakcyjniej prezentują się wyeksponowane sadzonki w witrynie niż zamknięte w szczelnym namiocie.
Growbox jak wyposażyć?
Lampa do growboxa
Lampa jest sercem namiotu i warto poświęcić dłuższą chwilę nad jej wyborem. Przede wszystkim musi być dobrana do wielkości growboxa. Powinna być również przystosowana do tego typu uprawy, tak aby jej użytkowanie było bezpieczne w wysokiej wilgotności powietrza.
Sama korzystam z lampy Mars hydro TS1000, którą dostałam w ramach współpracy na Instagramie. Jestem bardzo zadowolona z tego produktu, świetnie pasuje do mojego większego namiotu. Lampa ma regulowaną moc, dzięki czemu można dobrać intensywność oświetlenia do wielkości namiotu, wysokości sadzonek i rodzaju uprawianych roślin.
Przy namiocie 90x90x180 używam zaledwie 25% mocy oświetlenia. Lampa została stworzona do pracy w growboxie, ma więc wygodny system montażu. Jednak jej główna zaleta to widoczny wpływ na rozwój roślin. Sadzonki pięknie reagują na światło. Rosną szybko i ładnie się wybarwiają. W moim przypadku, po przestawieniu roślin pod lampę, poprawiło się wybarwienie wszystkich sadzonek. Nawet Paraiso verde w końcu dostał charakterystycznych ciapek. Spod lampy musiałam usunąć jednak część roślin o zielonych liściach, które nawet przy najmniejszej intensywności oświetlenia, nabywały brzydkich, żółtych przebarwień.
Oprócz Mars hydro w growboxie zamontowałam dwie lampy Aquael Day&night plant. Doświetlam nimi sadzonki, które stoją na niższych półkach regału.
Wentylatory do growboxa
Dobra cyrkulacja powietrza w growboxie to bardzo ważna rzecz. Bez prawidłowej wentylacji rośliny mogą cierpieć na choroby grzybowe, a podłoże może zacząć pleśnieć.
Korzystam z wentylatora kanałowego Axial Flo (wyciągającego) oraz wentylatora mieszającego firmy Garden Highpro. Wentylator kanałowy nie zawsze jest niezbędny, choć bardzo się przydaje do szybkiego „przewietrzenia” growboxa.
Wentylatory mieszające to konieczność, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza przy wysokiej wilgotności. Mój model od Garden Highpro sprawdza się całkiem nieźle, a co najważniejsze jest cichy. Poprzednio korzystałam z Monkey fan od Secret jardin, ale był bardzo głośny i szybko z niego zrezygnowałam.
Ogrzewanie growboxa
Ogrzewanie nie zawsze jest niezbędne, wszystko zależy od temperatury, jaką naturalnie udaje nam się osiągnąć w namiocie. Powinniśmy zadbać, aby temperatura była dostosowana do wilgotności powietrza. I przy wilgotności na poziomie 80%, 19 stopni Celsjusza to zdecydowanie za mało.
Możemy użyć maty lub kabla grzewczego. Sama korzystam z maty Root!t i mogę ją polecić. Do maty dokupiłam termostat, aby utrzymywać stałą temperaturę w namiocie. W dużych namiotach można zamontować grzejniki rurowe.
Regał w growboxie
Growbox po zakupie jest w środku pusty, warto więc dodać do niego jakiś regał, aby ustawić na nim rośliny. Pamiętajcie, że wilgotność powietrza jest w growboxie stale wysoka, więc drewno niekoniecznie dobrze się sprawdzi. A jeśli już, to powinno zostać zabezpieczone np. lakierem.
Sama używam regału gastronomicznego. Nie jest najładniejszy, ale ma kilka zalet. Po pierwsze jest bardzo solidny, stabilny i nie rdzewieje. Wysokość półek jest regulowana i można zmieniać ich ustawienie bez konieczności rozkładania całego regału. Dodatkowo półki są siatkowe, co zapewnia swobodny przepływ powietrza.
Nawilżacz do growboxa
Jeżeli nie korzystacie z wentylatora kanałowego, nawilżacz raczej nie będzie konieczny. Jednak na wszelki wypadek można umieścić mały nawilżacz na USB (bez problemu daje radę w kilkanaście minut podnieść wilgotność wewnątrz).
Stacja pogodowa
Warto wstawić do namiotu higrometr i termometr do monitorowania wilgotności powietrza i temperatury. Polecam zainwestować w nieco lepszy sprzęt, te najtańsze urządzenia często są bardzo niedokładne. Sama mam higrometr HTC-2, ale nie polecam, przymierzam się do zmiany na coś lepszego.
Programator czasowy
Oczywiście nie jest to niezbędna rzecz, ale bardzo się przydaje. Dzięki niemu możemy ustalić godziny pracy lampy, wentylatorów i nawilżacza. Lampa w growboxie to jedyne źródło światła, nie można zapominać o jej codziennym włączaniu.
Growbox jak wyposażyć namiot
To wszystkie podstawowe akcesoria, których potrzebujecie, aby wyposażyć swój namiot do uprawy roślin ozdobnych. Całkowity koszt namiotu wraz z wyposażeniem nie jest mały, jednak growbox znacznie ułatwia i automatyzuje uprawę. Sam namiot oraz wszystkie potrzebne akcesoria możecie kupić w dowolnym sklepie growerskim.
Jeśli growbox, to nie do końca coś, co Ci odpowiada, sprawdź mój artykuł o budżetowej szklarni domowej
Z jakiego nawilżacza korzystasz w namiocie? Daj znać jak znajdziesz dobry higrometr! Jestem właśnie w trakcie poszukiwania czegoś, co nie będzie przekłamywać
Mam ultradźwiękowy RAVEN EN007 ale nie jest to nawilżacz, który bym poleciła. Przy kranówce trzeba go co najmniej raz w tygodniu odkamieniać.