Jak dbać o Alokazje?

Alokazje to przepiękne rośliny, które niestety bywają również bardzo wymagające. Nie wybaczają one pielęgnacyjnych błędów i chętnie zrzucają liście na znak protestu. Wśród nich znajdziecie łatwiejsze do ujarzmienia gatunki, takie jak Alokazja calidora, Alokazja micholitziana i Alokazja red cupera. Nieco trudniejsze, na przykład Alokazja polly czy Alokazja dragon scale. Jeśli nadal chcielibyście zaryzykować, to jak dbać o Alokazje?

jak dbać o Alokazje (2)

Transport

Alokazje bardzo źle znoszą transport. Jeśli masz taką możliwość – odbierz swoją roślinę osobiście. W takiej sytuacji aklimatyzacja w nowym miejscu zajmie jej znacznie mniej czasu niż po kilkudniowej podróży w kartonie. Po transporcie możesz spodziewać się, że zrzuci kilka liści. Jeśli znajdziesz swojej roślinie odpowiednie miejsce – staraj się go nie zmieniać, nie lubią przestawiania.

Światło dla Alokazji

Tutaj wiele zależy od konkretnego gatunku, jednak większość z nich preferuje dużą ilość rozproszonego światła. Jesienią, po okresie wegetacji, Alokazja ma tendencję do zrzucania liści. Warto ją w tym czasie wspomóc sztucznym światłem. Bez zimowego doświetlania rośliny mogą widocznie marnieć.

Alokazja jakie ma wymagania

Jakie podłoże dla Alokazji?

Alokazje są wrażliwe na przelanie, dlatego musisz zapewnić im przepuszczalną mieszankę podłoża. U mnie świetnie sprawdza się mieszanka kwaśnego torfu, włókien i czipsów kokosowych oraz perlitu. Te rośliny świetnie czują się również w hydroponice.

Kiedy podlewać?

To klucz do szczęśliwego życia tych królowych dramatu. Podlewaj je regularnie! Latem podłoże zawsze powinno być nieco wilgotne, lecz nie mokre. Jesienią i zimą można pozwolić im nieco przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Alokazje nie znoszą przesuszenia ani przelania. W dodatku są bardzo otwarte na choroby grzybowe oraz chętnie zrzucają liście nawet po delikatnym przelaniu. Rośliny te potrzebują podłoża o kwaśnym odczynie pH 5,5 – 6,5, nie należy podlewać ich twardą wodą z kranu. Idealna będzie woda przefiltrowana. Sprawdzi się również przegotowana oraz deszczówka. Nigdy nie podlewaj ich zimną wodą! Ja z powodzeniem używam wody w temperaturze pokojowej.

Alokazja żółknące liście

Oedema na liściu Alokazji po zbyt intensywnym podlaniu

Wilgotność powietrza

Kolejny ważny czynnik w utrzymaniu Alokazji w zdrowiu. Roślina ta potrzebuje wysokiej wilgotności, minimum to 50%. Ucieszy się z towarzystwa nawilżacza oraz tacki z keramzytem. W zależności od gatunku różnie znoszą zraszanie, ze swojego doświadczenia powiem, iż lepiej tego unikać.

Temperatura

Lubią wyższą temperaturę, nawet do 28 stopni, jednak z dobrym przepływem powietrza. W zbyt niskiej (poniżej 16 stopni) roślina potrafi zrzucić liście. Jest również bardzo wrażliwa na przeciągi (co skutkuje zrzucaniem liści, oczywiście).

Alokazja jaka ziemia

Podatność na choroby

Lista jest długa. Najczęściej możecie spotkać się z chorobami grzybowymi. Oprócz tego na swojej Alokazji możecie znaleźć przędziorka (bardzo często), wełnowca (często) oraz wciornastki (raczej rzadko).

Nowy liść rośnie, stary umiera

Alokazje to rośliny, u których obumieranie starych liści jest naturalnym zjawiskiem. Sadzonki zwykle nie są w stanie utrzymać więcej niż 5-6 liści jednocześnie (choć to zmienia się wraz z wiekiem i wielkością rośliny. I oczywiście warunkami uprawy). Małe sadzonki mają zazwyczaj 2-3 liście. Dlatego nie martwcie się, jeśli Wasza roślinka odrzuca stary liść podczas rozwijania nowego.

Jak dbać o Alokazje?

Jeżeli sprawiłeś swojej Alokazji przykrość i ze smutku straciła wszystkie liście – nie przejmuj się. Jeśli roślina nie została przelana i bulwy nie są zgniłe, prawdopodobnie dostaniesz kolejną szansę i wyrosną nowe liście.

Podziel się: