Jak przenieść roślinę do hydroponiki?

W ostatnim wpisie opowiadałam o ogólnych zasadach hydroponiki pasywnej oraz o tym, czego będziecie potrzebowali na start. Dziś zajmiemy się tematem opieki nad roślinami znajdującymi się w hydroponice oraz o przenoszeniu roślin z tradycyjnego podłoża do uprawy w wodzie.
Prawidłowe przeniesienie rośliny z podłoża do hydroponiki jest bardzo ważne. Jeśli nie zrobicie tego dokładnie, Wasze sadzonki mogą tej przygody nie zakończyć szczęśliwie. Jak przenieść roślinę do hydroponiki?

Jak zmierzyć ph wody hydroponika

Po pierwsze pH

Hydroponika to uprawa roślin w wodzie i jej jakość jest kluczem do zdrowych roślin. Jednak nawet najlepsze warunki może zniszczyć źle przygotowany keramzyt. Serio, nie pomijajcie tego punktu, to wbrew pozorom bardzo ważne.

Tak jak wspomniałam w ostatnim poście, podstawą uprawy w hydroponice jest odpowiednie pH. Każda roślina ma inne potrzeby, również, jeśli chodzi o środowisko, w którym rośnie. Choć istnieją rośliny ozdobne, które lubią zasadowe podłoże, to większość preferuje lekko kwaśne środowisko, w przedziale pH 5,5-6,5. Niezależnie od tego, czy trzymamy nasze rośliny w podłożu, czy w hydroponice, musimy zapewnić im jak najlepsze warunki.

Dużo piszę o skali pH, pewnie już Was tym nudzę. To dlatego, że zależy mi, abyście wzięli to sobie do serca i zadbali o odpowiednią kwasowość. To właśnie od poziomu pH zależy dostępność soli mineralnych dla roślin. Jeżeli pH wody nie będzie na odpowiednim poziomie, roślina nie będzie w stanie pozyskiwać wszystkich potrzebnych jej składników i najzwyczajniej zmarnieje. I nie pomoże w tym nawet najlepszy nawóz.

Co to ma wspólnego z keramzytem? Jak się okazuje całkiem sporo. Nieprzygotowany keramzyt znacznie podnosi wartość pH. Nawet jeśli odpowiednio przygotujemy naszą pożywkę, po dodaniu do nieoczyszczonego keramzytu, już po kilku godzinach pH poszybuje w górę.

Keramzyt do hydroponiki

Jak przygotować keramzyt do hydroponiki?

Przede wszystkim wielokrotnie go płuczemy, pozbywając się pyłu. Robimy to do momentu, aż woda będzie zupełnie czysta.

Po wypłukaniu keramzyt namaczamy przez co najmniej 24 godziny. Nie polecam z tego rezygnować. Nienamoczony keramzyt sprawia, że parametry pożywki są bardzo niestabilne.

Jeżeli korzystacie z keramzytu, który był już używany – przegotujcie go kilkanaście minut, aby pozbyć się bakterii.

Jak przenieść roślinę do hydroponiki (6)

Jak przenieść roślinę do hydroponiki?

Ok, przygotowaliśmy nasz keramzyt, teraz czas na roślinę. Uprzedzam, że proces przenoszenia potrafi zniechęcić. Do życia.

Roślinę wyjmujemy z doniczki i pozbywamy się całej ziemi z korzeni. Robimy to naprawdę dokładnie, na korzeniach nie powinna zostać nawet odrobina podłoża. Nieoczyszczone korzenie będą gnić, co może doprowadzić do szybkiej śmierci Waszych roślinek.

W przypadku podłoża torfowego jest to dość przyjemne. Znacznie trudniej pozbyć się z korzeni kokosa. Jeśli macie z tym problem, roślinę namoczcie lub spróbujcie usunąć podłoże pod bieżącą wodą. Spore trudności sprawia również mech sphagnum. Niestety należy go całkowicie odczepić od korzeni, nawet kosztem drobnych uszkodzeń.

Oczywiście najłatwiej przenieść sadzonkę, która dopiero co ukorzeniła się w wodzie. Taką roślinkę po prostu przepłukujemy wodą, aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń.

Jak przenieść roślinę do hydroponiki (4)

Umieszczenie rośliny w doniczce

Jeśli dotarliście do tego momentu, to mam dobrą wiadomość. To prawie koniec. Jak przenieść roślinę do hydroponiki?

Bierzemy koszyk hydroponiczny lub doniczkę produkcyjną i wypełniamy ją keramzytem do około 1/3 jej wysokości. Następnie wkładamy do niej naszą czystą jak łza roślinę i przysypujemy resztą keramzytu. Całość umieszczamy w pojemniku, w którym będzie znajdowała się woda.

Podlewanie roślin w hydroponice

Woda do hydroponiki

Teraz przygotowujemy wodę. Jak wspomniałam, bardzo ważne jest, aby miała ona odpowiednią wartość pH. Woda w polskim kranie jest zazwyczaj lekko zasadowa. Wy zapoznaliście się już z potrzebami Waszych roślin i wiecie jakie pH powinna mieć Wasza woda.

Większość z Was zapewne będzie korzystała z wody kranowej. Prawdopodobnie będziecie musieli użyć regulatora pH. To nic złego, z powodzeniem możecie wykorzystywać kranówkę.

Jednak jeśli chcecie, aby parametry były bardziej stabilne, możecie używać wody filtrowanej. Osobiście filtruję wodę w zwyczajnym dzbanku z filtrem żywicznym, nieco obniża on wartość pH. Idealna byłaby woda osmotyczna, czyli przefiltrowana przez filtr odwróconej osmozy. Kranówkę można również mieszać z wodą destylowaną.

Do zbiornika wlewamy wodę mniej więcej na 1/3 wysokości doniczki, czyli na poziomie korzeni. Do ustalenia odpowiedniego poziomu wody pomocne mogą się okazać wskaźniki poziomu wody. Kosztują kilka złotych, a znacznie upraszczają uprawę.

Jak posadzić roślinę w hydroponice

Opieka nad rośliną przez pierwsze dni

Przez pierwsze 2-3 tygodnie nie dodajemy nawozu do wody. Przeniesienie rośliny do hydroponiki jest dla niej ogromnym stresem. Zostawiamy ją w spokoju i pozwalamy na aklimatyzację. W tym czasie Wasza roślinka z pewnością wytworzy sporo nowych korzeni i będzie gotowa na pierwszą porcję nawozu.

W pierwszym tygodniu rośliny zazwyczaj piją sporo i po kilku dniach poziom wody widocznie spada. Sprawdzajcie stan wody w pojemniku i w razie potrzeby ją uzupełniajcie. Nie ma znaczenia czy będziecie dolewać wody do pojemnika, czy „podlewać” roślinę przez keramzyt. Jeśli korzystacie ze wskaźników, nie wlewajcie wody do maksimum. Najlepiej utrzymywać jej poziom mniej więcej w połowie optymalnego przedziału wskaźnika.

Pamiętajcie, aby za każdym razem przed nalaniem świeżej wody, wyregulować jej wartość pH!

Po tygodniu warto zajrzeć do korzeni rośliny. Może zdarzyć się, że na początku pojedyncze korzenie zgniją i trzeba je będzie odciąć. Nie martwcie się, roślina błyskawicznie wytworzy nowe. Zaglądanie do korzeni nie jest konieczne, jednak na początku przygody z hydroponiką może być bardzo przydatne.

Opieka nad roślinami w semi hydro

Nawożenie rośliny

Po dwóch lub trzech tygodniach wylewamy wodę ze zbiorników. To czas na zapewnienie roślinie pożywki. Do wody dodajemy wybranego nawozu.

Przypominam, że najlepiej korzystać z nawozów stworzonych do hydroponiki. Pożywki doglebowe mogą być bardzo niestabilne w roztworach i zmieniają ich parametry.

Przez kilka pierwszych tygodni polecam zmniejszyć dawkę nawozu względem tej podanej przez producenta na etykiecie. Ja zaczynam od 1/3 dawki i stopniowo ją zwiększam.

Po dodaniu do wody nawozu mierzymy pH roztworu. Regulujemy wartość odpowiednio do Waszych roślin. Regulator pH dodawajcie ostrożnie i stopniowo. Łatwo z nim przesadzić.

Do pojemników wlewamy wodę z nawozem. Tak samo, jak w przypadku samej wody, pilnujemy, aby tafla wody znajdowała się mniej więcej na poziomie korzeni.

Pożywkę wymieniamy co 2 tygodnie. Jeżeli po kilku dniach pożywki w zbiornikach ubędzie, dolewamy samej wody! Absolutnie nie dolewamy ponownie wody z nawozem. Jeżeli nie używacie miernika EC, nie będziecie mieć żadnej kontroli nad ilością znajdującego się w doniczce nawozu i w takim wypadku łatwo o przenawożenie.

Przed każdą wymianą pożywki roślinę w keramzycie warto przepłukać pod bieżącą wodą. W ten sposób wypłuczecie zgromadzone sole mineralne.

Nie przetrzymujcie pożywki zbyt długo w zbiorniku. Aby roślina zdrowo rosła, jej korzenie muszą mieć dostęp do tlenu. W przypadku, gdy nie używacie napowietrzaczy, wodę należy zmieniać tak często, jak to możliwe. Tak, aby zawsze znajdował się w niej tlen. Jeśli będzie go zbyt mało, korzenie zaczną gnić.

Po kilku dniach warto sprawdzić poziom pH. Dzięki temu roślina mogła pozyskiwać potrzebne jej substancje odżywcze. Warto pamiętać, że im większy zbiornik, tym łatwiej utrzymać parametry na stabilnym poziomie. Duże zbiorniki należy jednak napowietrzać. Wystarczy do tego pompka do akwarium i kamień napowietrzający.

Więcej o nawożeniu roślin w hydroponice piszę w tym wpisie.

Przenoszenie roślin do hydorponiki

Już wiecie jak przenieść roślinę do hydroponiki. W następnym wpisie omówimy szerzej temat nawożenia roślin.

Sprawdź również pierwszy wpis z serii o hydroponice

Podziel się: