Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?
Pojemnik z wodą, to najprostszy sposób na ukorzenienie rośliny. Nie trzeba do tego żadnych, specjalnych umiejętności ani doświadczenia. Wystarczy sadzonkę umieścić w wodzie i czekać na korzonki. Niestety możemy napotkać kilka problemów, takich jak gnicie łodygi czy bardzo długie (czasem nawet wielomiesięczne) oczekiwanie na korzenie. Szczególnie zimą i jesienią ukorzenianie w wodzie staje się trudne. Dlatego w tym okresie powinniśmy bardziej się przyłożyć. Jak sobie w tym pomóc? Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?
Ukorzenianie krok po kroku
1. Wybieramy nieduży pojemnik i stawiamy go w jasnym miejscu lub pod lampą. Pojemnik musi być czysty i wyparzony.
2. Nie polecam stawiania pojemników z wodą bezpośrednio na parapecie, (szczególnie zimą i jesienią!), ponieważ parapety są zwykle zimne. W niskiej temperaturze rośliny trudniej się ukorzeniają. Zapewnij swoim sadzonkom trochę ciepła! Idealne będzie mata grzewcza lub kabel grzewczy. W okresie grzewczym pojemnik możesz postawić w pobliżu grzejnika. Jeśli nie możesz tego zrobić, przynajmniej odizoluj pojemnik z rośliną od zimnego parapetu – połóż kawałek styropianu lub użyj stacji do rozmnażania, w których szkło nie dotyka powierzchni.
3. Polecam częstą wymianę wody. W tym temacie zdania są podzielone, jednak ja zawsze wymieniam wodę raz na 3-4 dni. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii i gnicia sadzonki.
4. Nie wkładaj rośliny do zimnej wody! Odpowiednia będzie woda o temperaturze pokojowej.
5. Do wody możesz dodać odrobinę węgla aktywnego. Zapobiegnie on gniciu łodygi.
6. Aby jeszcze bardziej wspomóc swoją sadzonkę możesz użyć ukorzeniacza. Ja z powodzeniem stosuję BioRHIZOTONIC, ale na rynku dostępnych jest wiele środków tego typu.
7. Roślinę przełóż do podłoża dopiero, gdy korzenie będą miały co najmniej kilka centymetrów. Dzięki temu łatwiej jej będzie przystosować się do nowych warunków.
Co zrobić jeśli łodyga gnije?
Jeśli Twoja szczepka podczas ukorzeniania w wodzie zaczyna gnić powinieneś szybko reagować. Z pewnością będzie to postępować! Na początku odetnij zgniłą część. Następnie wykorzystaj środek przeciwgrzybowy. W przypadku ukorzeniania w wodzie najlepiej sprawdzi się preparat, w którym wymoczymy naszą sadzonkę (np. Previcur Energy). Po wymoczeniu przez 24 godziny roślinę umieszczamy w czystym, wyparzonym pojemniku.
To wszystko, co powinniście wiedzieć o ukorzenianiu w wodzie. Najważniejsze jest utrzymywanie wyższej temperatury i częste doglądanie sadzonki. Pamiętajcie jednak, że ukorzenianie roślin w wodzie nie zawsze jest najlepszym sposobem! I nie każda roślina, będzie z tej metody zadowolona. Warto wypróbować również ukorzeniania roślin w mchu.
Witam,
Mam problem z ukorzenieniem sadzonki monstery variegata- prawie cała łodyga zgniła został naprawdę mały kawałek. Czy ma Pani jakieś doświadczenie z ukorzenianiem tych roślinek?
Przede wszystkim należy dokładnie wyciąć wszystko co zgniło. Następnie zastosować preparat przeciwgrzybowy i najlepiej ukorzeniać w mchu. Napisałam post o tym, jak to robić: https://stacjaplantacja.pl/jak-ukorzenic-rosliny-w-mchu-spagnum/
„Zapewnij swoim sadzonkom trochę ciepła! Idealne będzie mata grzewcza lub kabel grzewczy”
Ile powinna wynosić temperatura?
Dużo zależy od roślin, które posiadasz. Jednak moim zdaniem u większości roślin nie powinna spadać poniżej 20 stopni. Ja utrzymuję około 25/26 stopni.
Jeśli chodzi o światło, to ma znaczenie barwa światła, lub rodzaj żarówki?
Tak, mam cały artykuł na temat doświetlania, w razie czego zapraszam po więcej informacji: https://stacjaplantacja.pl/jakie-lampy-do-doswietlania-roslin/
cześć! Mam szczepkę, która ukorzeniła się poprzez korzenie powietrzne, a więc z 3-4 cm nad miejscem cięcia łodygi. Stąd moje pytanie – podczas sadzenia jej do ziemi mam te łodygę obciąć do wysokości korzenia? Boję się że jeśli tego nie skrócę to ona zgnije…
Ja bym zostawiła kawałek łodygi, nie cięłabym aż do samych korzeni 😉 I po cięciu pozwól łodydze trochę przeschnąć, zanim umieścisz ją w podłożu.
Po przesadzeniu musiałam dciąć od anginki (pelargonii pachnącej) część z korzeniem które miała, była po ukorzenieniu dopiero jakieś 2-3 tygodnie. Potem wsadziłam ją do nowej ziemi, podlałam, wyjechałam na 4 di, po powrocie większość liści była zwiędła, oderwałam je, podlałam roślinę, ale to nic nie pomogło. Wyjęłam z ziemi i wsadziłam do wody z przeparatem „podkorzeń B”, ostatni listek jej zwiędł, ale pojawia się nowy na łodydze. Czy mam zostawić ją w wodzie i czekać, czy próbować ukorzenić w ziemi?
Niestety Pelargonie to nie jest grupa roślin, którymi się zajmuję. Zupełnie nic o nich nie wiem, więc nie potrafię pomóc. Nie wiem jaka metoda ukorzeniania jest w ich przypadku najlepsza.
czesc, podczas ukorzeniania w wodzie philodendronowi wokol malych korzonków zaczął pojawiać się poltransparentny glutek, co to moze być? dzięki:)
Taki śluz zwykle wskazuje na kolonie bakterii rozkładające martwą tkankę. Często pojawia się przy ukorzenianiu w wodzie 😉 Można zmyć i ukorzeniać dalej, ale zawsze bezpieczniej ukorzenia się w mchu lub perlicie.
Cześć:)
Pytanie początkującej – rhizotonic służy do oprysku rośliny którą chcę ukorzenić czy wlewam ten preparat bezpośrednio do wody w której ta roślinka stoi?
Pozdrawiam!
O wiele lepiej i szybciej działa stosowany w oprysku 🙂
Mam właśnie ładnie ukorzenione w wodzie Ph. Pink Princess i Melano. I tak się zastanawiam, czy mogę je od razu włożyć do podłoża? Czy te korzonki na przykład powinny chwilę podeschnąć, żeby nie zgniły w ziemi? Ostatnio padła mi świeżo wsadzona do podłoża sadzonka i kurczę smutek :< Mieszanki mam odpowiednie, przepuszczalne.
Można takie sadzonki umieszczać od razu w podłożu. Ja jestem zresztą zwolennikiem podlewania roślin od razu po przesadzeniu, więc te korzenie i tak się moczą. Być może sadzonka nie miała jeszcze wystarczająco rozbudowanego systemu korzeniowego na przeprowadzkę?
Jak należy używać preparatu BioRizotonic na roślinach które nie lubią opryskiwania?
I jakie ilości należy wlewać do wody (dla roślin ukorzenianych w wodzie)?
Jeśli chodzi o rośliny z welwetową strukturą liścia to spokojnie można robić oprysk jak przy każdej innej roślinie. A jeśli mowa o roślinach, które mają „włoski”, takie jak fiołki, to unikałabym częstych oprysków.
Przy dodawaniu do wody takie samo stężenie jak do oprysku 😉
Witam, ostatnim czasem na szeflerze zaczęły pojawiać się brązowe plamki po czym jak nie uunelam liscia to obumierala cala galazka. Minął miesiac probowalam ja ratować ale dziś w ciągu dwóch dni od dołu pień zaczął czernieć. Czy to z powodu przelania? podlewałam raz na tydzień dość średnio z wodą zeby nie przelac
Niestety brzmi na przelanie