Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?

Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?

Pojemnik z wodą, to najprostszy sposób na ukorzenienie rośliny. Nie trzeba do tego żadnych, specjalnych umiejętności ani doświadczenia. Wystarczy sadzonkę umieścić w wodzie i czekać na korzonki. Niestety możemy napotkać kilka problemów, takich jak gnicie łodygi czy bardzo długie (czasem nawet wielomiesięczne) oczekiwanie na korzenie. Szczególnie zimą i jesienią ukorzenianie w wodzie staje się trudne. Dlatego w tym okresie powinniśmy bardziej się przyłożyć. Jak sobie w tym pomóc? Jak ukorzeniać rośliny w wodzie?

jak ukorzeniać rośliny w wodzie 3

Ukorzenianie krok po kroku

1. Wybieramy nieduży pojemnik i stawiamy go w jasnym miejscu lub pod lampą. Pojemnik musi być czysty i wyparzony.

2. Nie polecam stawiania pojemników z wodą bezpośrednio na parapecie, (szczególnie zimą i jesienią!), ponieważ parapety są zwykle zimne. W niskiej temperaturze rośliny trudniej się ukorzeniają. Zapewnij swoim sadzonkom trochę ciepła! Idealne będzie mata grzewcza lub kabel grzewczy. W okresie grzewczym pojemnik możesz postawić w pobliżu grzejnika. Jeśli nie możesz tego zrobić, przynajmniej odizoluj pojemnik z rośliną od zimnego parapetu – połóż kawałek styropianu lub użyj stacji do rozmnażania, w których szkło nie dotyka powierzchni.

3.  Polecam częstą wymianę wody. W tym temacie zdania są podzielone, jednak ja zawsze wymieniam wodę raz na 3-4 dni. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii i gnicia sadzonki.

4. Nie wkładaj rośliny do zimnej wody! Odpowiednia będzie woda o temperaturze pokojowej.

5. Do wody możesz dodać odrobinę węgla aktywnego. Zapobiegnie on gniciu łodygi.

6. Aby jeszcze bardziej wspomóc swoją sadzonkę możesz użyć ukorzeniacza. Ja z powodzeniem stosuję BioRHIZOTONIC, ale na rynku dostępnych jest wiele środków tego typu.

7. Roślinę przełóż do podłoża dopiero, gdy korzenie będą miały co najmniej kilka centymetrów. Dzięki temu łatwiej jej będzie przystosować się do nowych warunków.

ukorzenianie w wodzie 2

Co zrobić jeśli łodyga gnije?

Jeśli Twoja szczepka podczas ukorzeniania w wodzie zaczyna gnić powinieneś szybko reagować. Z pewnością będzie to postępować! Na początku odetnij zgniłą część. Następnie wykorzystaj środek przeciwgrzybowy. W przypadku ukorzeniania w wodzie najlepiej sprawdzi się preparat, w którym wymoczymy naszą sadzonkę (np. Previcur Energy). Po wymoczeniu przez 24 godziny roślinę umieszczamy w czystym, wyparzonym pojemniku.

To wszystko, co powinniście wiedzieć o ukorzenianiu w wodzie. Najważniejsze jest utrzymywanie wyższej temperatury i częste doglądanie sadzonki. Pamiętajcie jednak, że ukorzenianie roślin w wodzie nie zawsze jest najlepszym sposobem! I nie każda roślina, będzie z tej metody zadowolona. Warto wypróbować również ukorzeniania roślin w mchu.

ukorzenianie w wodzie
Podziel się: