Jak ukorzenić rośliny w mchu Spagnum?

Najpopularniejszym sposobem na ukorzenianie sadzonek jest po prostu umieszczenie ich w pojemniku z wodą. Takie rozwiązanie jest jednak ryzykowne, ponieważ łodygi często zaczynają gnić. Rośliny ukorzeniają się długo, a ich późniejsze przeniesienie jest sporym szokiem dla rośliny, która potrzebuje dużo czasu aby przystosować się do nowych warunków i ponownie ruszyć ze wzrostem.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest ukorzenianie sadzonek w perlicie, keramzycie lub mchu. O tym ostatnim Wam dzisiaj opowiem. Jak ukorzenić rośliny w mchu Spagnum?

Jak ukorzeniać rośliny w mchu Spagnum (2)

Jaki mech do ukorzeniania?

Mech, który wykorzystuje się do ukorzeniania roślin, to mech torfowiec (Sphagnum). Najczęściej pochodzący z Nowej Zelandii to naturalne podłoże do uprawy roślin. Pochłania dużą ilość wody (jest jak gąbka!), a następnie powoli oddaje ją roślinom. Zapewnia w ten sposób bardzo dobre warunki do rozwoju korzeni. Można go wykorzystywać również do reanimacji roślin w kiepskim stanie, z małym systemem korzeniowym.

W sprzedaży występuje w dwóch wariantach – żywym i prasowanym. Nie ma żadnego znaczenia, na którą z tych wersji się zdecydujecie. Polecam jednak wybierać mech sprzedawany do uprawy storczyków, a nie do terrarium. Ten pierwszy ma zwykle dłuższe włókna i jest lepszej jakości. Żywy mech jest znacznie droższy niż ten suszony, możemy go jednak później sami uprawiać.

Jak ukorzenić rośliny w mchu spagnum, aby sadzonki nie gniły?

  1. Wybierz pojemnik do ukorzeniania. U mnie plastik sprawdza się najlepiej. Polecam plastikowe, przezroczyste kubeczki. Widać w nich rozwijające się korzenie, więc nie trzeba co chwilę zaglądać.
  2. Zrób otwory na dnie kubeczka. Możesz zrobić je również po bokach, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza.
  3. Namocz mech w wodzie, a następnie dokładnie odciśnij. Ważne jest, aby pozbyć się całej wody! Spagnum powinno być wilgotne, a nie mokre.
  4. Umieść nieco mchu w kubeczku. Nie ugniataj go, powinien leżeć luźno. Zależy nam, aby w środku pojemnika znajdowało się powietrze. Inaczej sadzonka zacznie gnić!
  5. Owiń sadzonkę mchem i umieść w kubeczku.
  6. Pojemnik z rośliną umieść w miejscu o podniesionej wilgotności. Może to być propagator, szklarnia, szklane klosze i plastikowe pudełka. Jeśli ich nie masz, zamknij sadzonkę w szczelnym, strunowym worku.
  7. Roślinę umieść w ciepłym miejscu (to bardzo ważne!). Idealna będzie mata grzewcza lub kabel grzewczy. Możesz postawić ją również w pobliżu grzejnika. Zbyt niska temperatura powoduje pleśnienie mchu, a nawet gnicie sadzonki. Dodatkowo znacznie wydłuża proces tworzenia korzeni.

Ja zaglądam do swoich roślin co dwa-trzy dni. Trochę je wietrzę i sprawdzam, czy mech jest nadal wilgotny. W przypadku małych pojemników wyłącznie go zraszam. Do dużych kubków dolewam nieco wody.

Wszystkie moje sadzonki trzymam na macie grzewczej w propagatorze. Utrzymuję temperaturę 28 stopni i wilgotność na poziomie 80-90%. Dodatkowo codziennie wykonuję oprysk za pomocą Rhizotonica, czyli stymulatora ukorzeniania. W takich warunkach pierwsze korzenie pojawiają się po ok 3 dniach.

Jak ukorzeniać rośliny w mchu Spagnum (3)

Co zrobić, jeśli sadzonka gnije?

Jeżeli łodyga Twojej roślinki zaczyna gnić na początku odetnij zgniłą część. Następnie użyj środka grzybobójczwgo. Miejsce cięcia możesz posmarować (np. Topsinem) lub wymoczyć (np. Previcur Energy). Roślinę umieść w czystym mchu i sprawdzaj co 2 dni, czy proces gnilny się zatrzymał.

Podziel się: