11 pytań o lechuzę i hydroponikę

Na moim blogu znajdziecie serię postów o hydroponice. Pomimo tego nadal dostaję sporo pytań o ten sposób uprawy. Uprawa hydroponiczna jest prosta, różni się jednak znacznie od tradycyjnych metod. To powoduje sporo wątpliwości u osób, które stawiają w tym temacie pierwsze kroki. Pomyślałam, że warto się z Wami podzielić najciekawszymi i najczęściej pojawiającymi się pytaniami. Pytania podzieliłam na kilka części, dzisiaj zajmiemy się pierwszą w nich. Jak uprawiać rośliny w lechuzie i hydroponice:

Czy to prawda, że w hydroponice nie da się przelać rośliny i nie trzeba przejmować się wilgotnością podłoża?

Nie, to mit. Korzenie rośliny rosnącej w hydroponice również mogą zgnić z powodu przelania. Korzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tlenu. Jeżeli woda wypełnia większość przestrzeni w doniczce, korzenie nie są w stanie pobrać wystarczającej ilości tlenu i zaczynają obumierać.

Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności substratu w hydroponice jest tak samo istotne, jak w przypadku zwykłego podłoża. Należy stale dbać o optymalny poziom wody w zbiorniku.

Przy użyciu keramzytu poziom wody może być nieco wyższy, ponieważ struktura glinianych kulek zapewnia więcej przestrzeni na tlen. W przypadku Lechuzy PON zalecam mniejszą ilość wody w zbiorniku, szczególnie na początku, jeśli to nasze pierwsze kroki z uprawą hydroponiczną.

Przy pierwszych roślinach w hydro możecie wyposażyć się we wskaźniki poziomu wody. Dzięki nim szybko nauczycie się, ile wody powinno być w osłonce.

Jak uprawiać rośliny w Lechuzie (3)

Jeśli używam wskaźnika poziomu wody, mogę nalewać wody do maksimum?

To pytanie wiąże się z poprzednim. Jeśli używacie mierników poziomu wody, wskazane jest utrzymywać jej poziom bliżej dolnej linii miarki. Nie nalewamy wody do maksymalnego poziomu. Lechuza ma świetne właściwości kapilarne, więc woda szybko dostaje się do korzeni. Utrzymywanie wody w optymalnym przedziale zapobiegnie gniciu korzeni.

Podstawą jest obserwacja roślin. Z czasem sami zauważycie, które rośliny potrzebują więcej wody, a które mniej.

Czy po umieszczeniu rośliny w Lechuzie mam ją podlać od góry?

Tak, tuż po przesadzeniu rośliny do substratu, podlewamy podłoże od góry. Moim zdaniem przez pierwsze 3-4 tygodnie warto podlewać roślinę normalnie, bez trzymania wody w zbiorniku. W tym czasie roślina wykształci nowe korzenie, dzięki czemu łatwiej jej będzie pobierać wodę, gdy podlewanie od góry zastąpimy zbiornikiem z wodą.

Jak uprawiać rośliny w Lechuzie (1)

Na jakiej wysokości posadzić roślinę w Lechuzie?

Lechuza ma lepsze właściwości kapilarne niż keramzyt. To znaczy, że woda szybciej przedostaje się z osłonki do góry doniczki. Dzięki temu roślinę możemy posadzić w doniczce wyżej. W ten sposób zmusimy korzenie do pracy w celu poszukiwania wody.

Roślinę umieszczamy w doniczce możliwie jak najwyżej, tak aby nadal była stabilna. Ważne jest, aby doniczka była odpowiedniej wielkości dla danej rośliny. Nie wybieramy większych doniczek „na zapas”.

Nie umieszczamy rośliny niżej niż na 1/3 wysokości doniczki.

Czy lechuze trzeba przepłukać przed użyciem?

Tak, substrat można przepłukać przed pierwszym użyciem. Nie jest to konieczne ale PON na początku dość mocno się pyli, przepłukując go, pozbywamy się wszelkich śmieci, które przez długi czas trafiałyby do naszej pożywki.

Uprawa w hydrponice jak (3)

Czy Lechuzę, tak samo, jak keramzyt, trzeba regularnie przepłukiwać?

Tak. Identycznie jak w przypadku keramzytu, PON należy raz na jakiś czas przepłukać. W ten sposób pozbywamy się nagromadzonych soli mineralnych oraz wszelkich zanieczyszczeń, takich jak zgniłe tkanki rośliny. Po przepłukaniu substratu pod bieżącą wodą polecam zostawić go do przeschnięcia, zanim wlejemy wody do zbiornika. Zapobiega to powstawaniu pleśni na powierzchni.

Co zrobić z pleśnią na lechuzie?

Przyczyn pojawiania się pleśni na substracie może być kilka. Być może PON był zbyt długo wilgotny, cyrkulacja powietrza była zbyt słaba lub temperatura w pomieszczeniu zbyt niska.

Najprostszym i często bardzo skutecznym rozwiązaniem jest przemieszanie delikatnie górnej warstwy podłoża, a następnie przepłukanie go pod bieżącą wodą. Po przepłukaniu zostawiamy doniczkę z rośliną do przeschnięcia.

Gdy problem powraca, należy spryskać wierzch podłoża środkiem grzybobójczym.

Jak przenieść roślinę do hydroponiki (6)

Czy w lechuzie trzeba czyścić korzenie?

Tak, jeśli Lechuzy używacie do hydroponiki, to konieczne jest dokładne czyszczenie korzeni. Inaczej korzenie mogą gnić.

Uprawa w hydrponice jak (1)

Czy mata grzewcza nadaje się do hydroponiki?

Matę grzewczą polecam wyłącznie do ukorzeniających się sadzonek. W przypadku roślin w hydroponice wysoka temperatura sprawia, że w wodzie znajduje się mniej tlenu. Jeśli w mieszkaniu jest zimno można wspomóc się podnoszeniem temperatury matą lub kablem grzewczym, jednak nie polecam stawiania roślin bezpośrednio na nich.

Uprawa w hydrponice jak (5)

Używam Lechuzy w doniczkach produkcyjnych, czego mogę użyć do zatkania otworu?

Jeśli PON’u używacie do hydroponiki, najlepiej na spód doniczki wybrać siatkę. Możecie skorzystać z gotowych siatek do zabezpieczenia otworów doniczki lub wykonać własne na przykład z firanki. Materiał, z którego wykonana jest siatka, musi być syntetyczny.

To, czego użyjecie w sytuacji, gdy Lechuzy używacie jako zwykłego podłoża, ma mniejsze znaczenie. Może to być także siatka, ale równie dobrze sprawdzi się kulka keramzytu.

Uprawa w hydrponice jak (4)

Jaki nawóz do hydroponiki?

Do hydroponiki używamy wyłącznie nawozów przeznaczonych do uprawy w wodzie. Takie nawozy mają bezpieczne stężenia składników odżywczych. Przyswajalność składników w glebie i wodzie są inne, warto więc korzystać z rozwiązań stworzonych do hydroponiki.

Nie ma większego znaczenia, jakiej firmy będzie nawóz, który wybierzecie. Musi to być po prostu nawóz NPK. Sama używam pożywek Gold leaf oraz GHE flora series. Świetne produkty znajdziecie w większości sklepów growerskich.

Na rynku dostępne są jednak bardziej zaawansowane nawozy, takie jak Advanced Nutrients pH Perfect, które świetnie stabilizują poziom pH, jednak należy ich używać z wodą RO, czyli wodą przefiltrowaną przez filtr odwróconej osmozy.

Jak uprawiać rośliny w Lechuzie i hydroponice?

Oto pierwsze część pytań o uprawę hydroponiczną i Lechuzę PON. Wszystkie pytania pochodzą z mojego Instagrama, jeśli masz jakieś pytania, śmiało napisz mi wiadomość.

Jeśli temat semihydro Cię interesuje, sprawdź również artykuł o 5 najczęściej popełnianych błędach w hydro.

Podziel się: