Ogryzek to potoczne określenie kawałka pędu zawierającego choć jeden węzeł. Bez liści i korzeni. Choć przez wielu uważany za odpad przy przycinaniu rośliny, można dać mu drugie życie. Przy niewielkim wysiłku, z takiego kawałka łodygi uzyskacie nową roślinę. Potrzeba do tego jednak cierpliwości i odpowiednich warunków. Jak wyhodować roślinę z ogryzka?
Ogryzki i węzły
Przede wszystkim Wasz ogryzek musi zawierać węzeł. Jest to fragment łodygi, z którego u rośliny wyrastają liście. Łatwo go rozpoznać, tworzy on na łodydze widoczne zgrubienie. Im więcej węzłów, tym większe szanse na powodzenie, jednak nawet ogryzek z jednym węzłem może stać się rośliną. Na zdjęciu poniżej znajduje się ogryzek z dwoma węzłami.
Jak wyhodować roślinę z ogryzka?
Moim ulubionym sposobem na ogryzki jest mech Sphagnum. O ukorzenianiu w mchu piszę więcej w tym poście. W przypadku ogryzków proces jest bardzo podobny:
- Łodygę należy oczyścić z ewentualnych łusek i przemyć wodą. Końcówki łodygi możecie posmarować węglem aktywnym. Zabezpieczy on roślinę przed gniciem.
- Weźcie plastikowy kubeczek i wytnijcie w nim otwory na dnie. Dodatkowo możecie stworzyć otwory po bokach dla lepszej cyrkulacji powietrza.
- Przepływ powietrza jest bardzo ważny, szczególnie w przypadku mchu. Ogryzki łatwo gniją, nie rezygnujcie więc z otworów w kubeczku. Szklane naczynia to kiepski pomysł.
- W kubeczku umieśćcie wilgotny mech Sphagnum. Mech nie może być mokry, dobrze go odciśnijcie przed włożeniem do pojemnika.
- Sphagnum w kubku powinno leżeć luźno tak, aby ogryzek miał dostęp do powietrza. Mokry, ściśnięty mech z pewnością szybko doprowadzi do gnicia łodygi.
- Ogryzek włóżcie do pojemnika w pozycji poziomej. Przykryjcie go cienką warstwą wilgotnego mchu.
Najlepsze warunki do ukorzeniania
- Znajdźcie dla swojego ogryzka ciepłe miejsce. To najważniejsza kwestia! W zbyt zimnych warunkach ogryzek ma niewielkie szanse na przeżycie. Polecam zainwestować w matę grzewczą lub kabel grzewczy. Przydadzą Wam się nie tylko do ogryzków, ale również do standardowego ukorzeniania sadzonek.
- Jeśli nie macie maty, postawcie kubek w najcieplejszym miejscu w domu. Na tym etapie roślina nie musi mieć dostępu do światła. Ja swoje ogryzki trzymam w szklarni, na macie grzewczej, w temperaturze od 25 do 28 stopni.
- Oprócz podwyższonej temperatury Wasz ogryzek potrzebuje również zwiększonej wilgotności powietrza, najlepiej od 80% w górę. Minimum to 70%. Możecie zamknąć kubeczek w szklarni, pod kloszem lub umieścić w foliowym worku. Pamiętajcie jednak o zapewnieniu przepływu powietrza! Warto wietrzyć ogryzki raz dziennie, aby uniknąć gnicia.
- Spryskujcie mech od razu, gdy wierzchnia warstwa zacznie przysychać. Utrzymujcie Sphagnum delikatne wilgotne przez cały czas.
Ogryzek nie ma korzeni?
To jak długo będziecie czekać na korzenie i liście zależy od wielu czynników. Czasami zajmuje to nawet kilka miesięcy, nie poddawajcie się więc zbyt wcześnie.
Może się zdarzyć, że ogryzek najpierw zacznie wypuszczać liście, a korzeni nadal nie będzie. W takim przypadku możecie zastosować dwa rozwiązania:
- Zakopcie łodygę niego głębiej w mchu. To niestety może sprzyjać gniciu, więc musicie bardziej przyłożyć się do zapewnienia odpowiedniej dawki tlenu oraz ciepła Twojej roślince.
- Możecie poczekać, aż ogryzek wypuści kilka liści. Z nowego stożka korzenie ruszą o wiele szybciej.
- Rozwiązaniem może być również zakup środka stymulującego rozwijanie się korzeni. Polecam Wam Biocanna Rhizotonic. Ten preparat potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Możecie użyć w tym celu również na przykład biostymulatora Asahi.
Ja trzymam ogryzki w mchu aż do wyrośnięcia co najmniej 3 liści. Wtedy przesadzam je do podłoża, ale nadal przez jakiś czas trzymam w cieple i podniesionej wilgotności, aby ułatwić im przeniesienie.
Co robić, gdy łodyga gnije?
Stworzyliście idealne warunki dla Waszego ogryzka, otaczacie go opieką i wykazujecie się cierpliwością. Łodyga jednak z jakiegoś powodu zaczyna gnić. Co robić?
- Najważniejsze jest oczyszczenie łodygi z całej gnijącej tkanki. Jeśli zostawicie choć fragment, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że proces gnilny będzie postępował. Odetnijcie, zeskrobcie lub wydłubcie wszystko, co zdążyło do tej pory zgnić.
- Kolejnym ważnym krokiem jest zastosowanie środka grzybobójczego. Idealne będą preparaty, w których wymoczycie ogryzek. Przykładem może być Previcur Energy. Jeśli go nie macie, a zależy Wam na szybkim działaniu, możecie użyć tego, co macie pod ręką. U mnie z powodzeniem sprawdza się Topsin. Stężenie powinno być takie, jakie zalecane jest przez producenta. Dokładnie smarujemy wycięte obszary.
Ratowanie ogryzków w perlicie
Innym sposobem na ogryzki może być perlit. U mnie sprawdza się nieco gorzej, ale może Wam ta metoda przypadnie do gustu.
- Do plastikowego kubka wrzućcie mokry perlit. Pojemnik powinien mieć otwory na dnie.
- Na wierzchu połóżcie ogryzki w pozycji pionowej. Delikatnie przysypcie go cienką warstwą perlitu, tak aby nieco wystawał.
- Kubek z rośliną wkładamy do drugiego pojemnika bez żadnych otworów. Wlewamy do niego nieco wody, tak aby na dnie była warstwa 1-2 cm.
- Podobnie jak w przypadku mchu, kubeczek umieszczamy w ciepłym miejscu. Najlepiej na macie lub kablu grzewczym.
- Dbamy o zwiększony poziom wilgotności powietrza, minimum 70%.
- Co jakiś czas kontrolujemy ilość wody w pojemniku i gdy zaczyna jej brakować, dolewamy odrobinę.
Jak wyhodować roślinę z ogryzka?
W całym procesie najważniejsza jest cierpliwość. W większości przypadków już po kilku tygodniach od umieszczenia łodygi w mchu, korzenie i liście zaczną się pojawiać. Niestety w niektórych sytuacjach na swoje roślinki będziecie musieli poczekać o wiele dłużej. Mój rekord to około 8 miesięcy. Jeśli z Waszym ogryzkiem nie dzieje się nic złego, nie martwcie się, w końcu powinien ruszyć.
Dzień doberek, mam pytanie, czy uda się z takiego ogryzka bez liści wyhodować syngonium? W mchu ukorzeniły się 2 węzły i zastanawiam się czy mogę je uciąć i coś z tego będzie 😀
Jasne, jeśli jest węzeł i ogryzek puścił już korzenie, to prawdopodobnie niedługo wyrośnie z tego roślinka 🙂
Hej mam jeszcze jedno pytanie, jak duże korzenie powinno mieć to syngonium zanim przełożę je do ziemi? Bo trochę się obawiam 😀
Wystarczy 5-6 centymetrów 🙂
Czy ogryzek, który jest miękki, nadaje się do ratowania?
Niestety, z miękkiego, zgniłego ogryzka nic nie będzie. Chyba, że miękka jest tylko część, którą można wyciąć. Jeśli jednak węzeł zgnił, to nie da się go uratować.
A co ze światłem? Czy potrzebne jest jasne stanowisko i/lub doswietlanie czy na wczesnym etapie niekoniecznie i ogryzek może stać w ciemnym miejscu?
Ogryzków nie trzeba doświetlać, dopiero gdy pojawią się pierwsze liście 😉
Mam pytanie, mam ogryzek monstery z długim korzeniem powietrznym. Korzeń ma zostać w metodzie z mchem na wierzchu, czy powinien być w mchu?
Koniecznie z mchu, z korzeni powietrznych powstaną normalne korzenie 🙂
Cześć! Super przydany post! 🙂
Czy jeśli ogryzek jest nie zgniły, ale za to zaschnięty – jest szansa go jakoś reanimować?
Cześć! Zależy jak bardzo wysechł, jeśli nie ma w ogóle zdrowej tkanki, raczej nic z tego nie będzie. Jeśli okolica węzła jest zdrowa, warto próbować 🙂
Witam. Mam ogryzek monstery verigata z dwoma małymi korzeniami
Czy mam się dostosować do artykułu czy verigata potrzebuję czegoś wiecej?
Nie potrzeba jej niczego więcej 😉
Jak długo moczyć ogryzek w środku grzybobójczym?
Wszystko zależy od używanego środka i procesów gnilnych rośliny. Na przykład używając Previcur można moczyć nawet 24h.
A ile czasu należy moczyć w topsinie? Masz jakiś sposób zeby idealnie odmierzyć tak mała ilość srodka? Próbowałam strzykawka z igłą ale może jest jakiś lepszy sposób
Ja ogryzki moczę w Topsinie jakieś 20 minut, to zwykle wystarcza. Chyba nie ma lepszego sposobu niż strzykawka, ja zawsze mieszam od razu dużą ilość.
Cześć,
Czy możesz doprecyzować w jaki sposób zastosować Rhizotonic na mech? Spryskać nim mech czy wymoczyć? A może wymoczyć ogryzek lub korzonek w roztworze? Właśnie kupiłam i chciałabym bardzo pomóc mojemu przedszkolu.
Polecam spryskiwać nim mech za każdym razem, jak wysycha 😉
Dziękuje!
Niestety mój philodendron verrucosum stracił wszystkie liście (wydaje mi się, że z powodu choroby grzybowej). Stosowałam Topsin. Został mu jeden aktywny stożek wzrostu. Liść nie rozwija się (zaczęłam doświetlać).
Doradź mi proszę Moniko, czy lepiej poczekać cierpliwie, aż roślina ruszy, czy pobrać sadzonki i spróbować ukorzeniać?
Jeśli z łodygą i korzeniami nie dzieje się nic złego, to polecam poczekać 😉 W takim przypadku jest o wiele większa szansa na sukces, niż w przypadku nieukorzenionych ogryzków.
Czy mogę ten artykuł rozpowszechniać na grupie mojej
Jeśli udostępnienie będzie na zasadzie wklejenia linku do artykułu, to będzie mi bardzo miło 🙂
Tak kawałek artykułu i link bo super strona
Hej! Wielkie dzięki za ten post 🙂 Ale co robić z ogryzkiem, który odcięłam od dołu rośliny matecznej i ma już duże korzenie, ale nie ma liści i stożka wzrostu? Lepiej trzymać w ziemi (tak jak był) czy przenieść do mchu?
Jeśli korzenie są zdrowe, to można od razu przenieść do podłoża 🙂
Dzień dobry,
Moje ogryzki monstery w wodzie puszczają pięknie korzenie, z węzła zaczyna wyrastać łodyga, a po przesadzeniu do ziemi ogryzek gnije… co jest nie tak? Podlewam go tylko po wsadzeniu, nie przelewam, a mimo to łodyga dalej nie rośnie. Czy powinnam poczekać aż rozwinie się pełny liść i dopiero wtedy wsadzić do podłoża?
Polecam takie ogryzki przenieść do mchu sphagnum i w nim trzymać je aż rozwiną 1-2 liście 😉
Czy ogryzek bez oczka ma szanse wypuścić oczko ?
Jeśli ogryzek ma węzeł, to jasne. Sadzonka może stworzyć kallus i w ten sposób nowy pęd 😉
Cześć, mam pytanie. Kupilem ogryzek monstery variegaty, ale byl on za gleboko wkopany w ziemii i część włącznie z oczkiem wzrostu jest całkowicie biała… Jest ukorzeniony, ale czy ma jakiekolwiek szanse kiedy to oczko jest całkowicie biale? i Jak jeszcze moglbym pobudzic roslinke do wypuszczenia lisci?
Jeśli z białej części łodygi wyszło oczko, to jak najbardziej może wyrosnąć z tego pęd, obawiam się jednak, że i liście mogą być całkowicie białe. Wystarczy zadbać o wysoką wilgotność powietrza i temperaturę, to w końcu ruszy 😉
Hej. Kupiłam ukorzeniony ogryzek monstera variegaty z dwoma niewielkimi listkami. Powinnam była od razu włożyć do podłoża, ja natomiast na czas przejściowy włożyłam do wody. Niektóre korzenie zaczynaja delikatnie gnić. Teraz zanim ja posadzę chce zastosować środek grzybobójczy, niestety dysponuje jedynie agrecolem na choroby grzybowe do roślin ozdobnych. Czy będzie on bezpieczny i jak go użyć żeby nie zaszkodzić roślinie? Proszę o jakaś radę.
Najpierw należy wyciąć wszystkie zgniłe korzenie, następnie zastosować środek na choroby grzybowe, może być Agrecol. Następnie polecam włożyć ogryzek na jakiś czas do mchu, dopiero po puszczeniu nowych korzeni przesadziłabym go do podłoża.
Dzień dobry, czy da się coś zrobić z ogryzka jeśli nie ma węzła, jest tylko korzeń powietrzny ?
Zwykle korzenie powietrzne wychodzą z okolicy węzła, ale jeśli sadzonka została ucięta tak, że tego węzła w ogóle nie ma, to niestety nie da się nic zrobić, roślina być może się ukorzeni ale niestety nie wypuści nowego pędu.
Cześć,
Kupiłam ostatnio ogryzek (philodendron gloriosum), który wsadziłam do mchu z ukorzeniaczem, trafił na mate grzewcza (zaznaczam, że nie nagrzewa się ona za mocno). Dzisiaj do niego zajrzałam i moim oczom ukazał się brązowy ogryzek. Nie wygląda ani na przesuszony ani tym bardziej nie jest zgniły… Po prostu zmienił kolor. Czy stało się z nim coś poważnego? Szczerze mówiąc pierwszy raz mam taką sytuację i totalnie nie wiem o co chodzi. w panice wrzuciłam go do perlitu i czekam co będzie 🙂 proszę o pomoc!
Pozdrawiam!
Niestety ciężko mi cokolwiek doradzić nie widząc tego ogryzka.
Cześć. Mam liść Monstery Variegaty, który wypuścił piekny system korzeniowy i został posadzony w bigosie. Na łodydze było małe oczko. Zastanawiam się ile czasu po posadzeniu takie oczko może ruszyć, czy może się zdarzyć, że nie ruszy i czy można coś zrobić, żeby ruszyło. Pozdrawiam:)
Nie da się przewidzieć ile czasu będzie potrzebowała roślina na stworzenie nowego liścia z tego oczka. Może to być miesiąc, a może być rok. Jest możliwość, że nie ruszy w ogóle, ale zwykle rusza, nawet jeśli trzeba czekać wiele miesięcy. Możesz wspomóc ją preparatami witaminowymi lub rhizotonikiem, ale nie jest to konieczne.
Dzień dobry, mam ogryzek monstery Variegaty z widocznym oczkiem, tylko że po obu stronach od cięcia jest widocznie zgnity i połowa korzenia powietrznego jest złamana, trzyma się na „włosku” i również zaczyna gnić. Jak go ratować i czy w ogóle się da?
Dokładnie tak, jak piszę we wpisie. Wyciąć to co zgniłe, zabezpieczyć środkiem grzybobójczym, wsadzić do świeżego mchu lub perlitu. Korzeń też należy odciąć jeśli zgnił.
Dzień dobry mam ogryzek monstera varie z bardzo długim korzeniem powietrznym około 1 m. Czy mogę skrócić korzeń powietrzny tak żebym mogła go ukorzenić ?
Nie polecam skracania korzenia powietrznego, znacznie zwiększa to szanse na jego gnicie. Spróbowałabym jakoś upchnąć ten korzeń w pojemniku 😉 Ale jeśli nie ma innego wyjścia, to można uciąć i bacznie obserwować czy nic się z nim nie dzieje.
Cześć! Dziękuję za Twojego bloga 🥰
Czy mech należy co jakiś czas wymienić?
Czy aby zapobiegać rozwojowi patogenów można mech wymieszać z węglem aktywnym? I czy taki węgiel nie ogranicza także rozwoju organizmów probiotycznych?
Jeśli z mchem się nic nie dzieje, nie pleśnieje, roślinka w nim nie gnije, to wymieniać nie trzeba. Nie ma potrzeby dodawać węgla, ale można.
hej miałam ogryzek z jednym liściem monstery variegata. niestety zdarzył się wypadek, donniczka spadła i liść się złamał usechł odcięty wg wskazówek. teraz pytanie czy taki ukorzeniony ogryzek puści kolejny liść? to już 5mcy mija i nic…
Roślina ma szanse na wypuszczenie nowego liścia, tworząc tzw. kalus, ale nie ma 100% pewności czy tak się stanie
Hej, wprawdzie piszesz o ukorzenianiu ogryzków, ale jesli można zapytam u ukorzenianie sadzonek pędowych. Prawie przy kazdym liściu mam korzeń powietrzny, czy zgrubienie na poziomie połaczenia liścia z łodygą to węzeł i moge zrobic sadzonka tnąć 1-2 cm poniżej tego miejsca. Czy z każdego wezła powinno wykształcić sie oczko? Bede wdzieczna z odpowiedź