Najlepsze książki o roślinach

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z roślinami doniczkowymi, to dobrze trafiliście! Przygotowałam dla Was wpis o najciekawszych roślinnych książkach, które możecie znaleźć w języku polskim. Przedstawiam tu wyłącznie publikacje skierowane do laików, jeśli jesteście bardziej zaawansowani, raczej nie znajdziecie w nich niczego ciekawego. Wszystkie są jednak świetną bazą do nauki. Każda z tych książek z pewnością pozwoli Wam rozwiązać najczęstsze problemy z roślinami. Oto najlepsze książki o roślinach:

Najlepsze książki o roślinach (8)

Roślinny patrol – Ewa Wojtowicz

Nie bez powodu zaczynamy od tej książki. Moim zdaniem ten poradnik jest jedną z najbardziej wartościowych publikacji, jakie wydano w ostatnich latach. Łączy w sobie sporą dawkę wiedzy oraz inspirujące historie, a dodatkowo cieszy oko. Książka została przepięknie wydana! Opatrzona jest świetnymi zdjęciami i ilustracjami.

Roślinny patrol rozwiąże większość problemów, które mogą napotkać początkujący roślinni rodzice. Uprzedzam, że treść nie jest odkrywcza, książkę stworzono z myślą o laikach. Zawiera jednak wszystko, czego potrzebujecie na początku roślinnej drogi. Pomoże Wam uratować przelaną lub przesuszoną roślinę i znaleźć jej odpowiednie miejsce w domu. Z jej pomocą stworzycie domową odżywkę i dowiecie się jak walczyć z insektami.

Roślinny patrol recenzja (1)

Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza z nich to historie różnych osób związanych z roślinami, które autorka książki spotkała na swojej drodze. Rozmowy są przyjemne i ciekawe, jednak zajmują niemal 1/3 książki! To zbyt wiele nawet dla mnie, miłośnika opowieści.

Kolejnym segmentem jest poradnik i to niewątpliwie serce tej książki. Z tego rozdziału dowiecie się wszystkich potrzebnych informacji o uprawie roślin. Sposób przedstawionych treści jest bardzo prosty, zrozumie je nawet najbardziej początkująca osoba.

Między innymi dowiecie się jak podlewać rośliny, kiedy i w jaki sposób je przesadzać i nawozić. Autorka pomoże Wam postawić pierwsze krotki w rozmnażaniu sadzonek i uprawie roślin z nasion. Znajdziecie tam również informacje o najpopularniejszych chorobach oraz szkodnikach, które atakują rośliny.

Roślinny patrol recenzja (2)

Trzeci rozdział to atlas z 62 najpopularniejszymi roślinami doniczkowymi. Zawarte są w nim wszystkie podstawowe informacje dotyczące ich pielęgnacji. Opisy są przejrzyste, niestety zawierają drobne błędy i przestarzałe informacje. Jest tam również wiele treści, z którymi się nie zgadzam. Dla przykładu, autorka do niemal wszystkich przedstawionych aroidów proponuje uniwersalne podłoże, co jest pierwszym krokiem do przelania rośliny w przypadku amatora, który nie ma jeszcze wprawy w podlewaniu.

Pomijając błędy zawarte w atlasie, książka świetnie sprawdzi się dla początkujących osób. Nie tylko same treści są wartościowe, ale także sposób ich prezentacji. Język jest luzacki i przyjemny. Dzięki temu książkę pochłania się w mgnieniu oka.

Pielęgnacja roślin pokojowych recenzja

Pielęgnowanie roślin pokojowych – David Longman

Jeśli chodzi o najlepsze książki o roślinach, to Pielęgnowanie roślin pokojowych to prawdziwy klasyk wśród dostepnych publikacji. Nic dziwnego, to prawdopodobnie jedna z najlepszych pozycji dostępnych w języku polskim. Książka składa się niemal wyłącznie z bardzo obszernego atlasu.

Poradnik powstał w latach 70, a polskie wydania pochodzą z początku lat 90. Design jest więc nieco przestarzały i nie wszystkim przypadnie do gustu. Bazę roślin opatrzono jest jednak dokładnymi zdjęciami i przydatnymi ilustracjami.

Każda roślina przedstawiona w albumie ma bardzo szczegółowy opis. Oprócz podstawowych informacji czytelnik otrzymuje mnóstwo ciekawych wskazówek, których ciężko szukać w innych publikacjach tego typu. Autor wszystkie porady dotyczące opieki nad roślinami napisał przystępnym językiem. Wszystko wytłumaczył w prosty i przejrzysty sposób.

Najlepsze książki o roślinach (10)

Laicy najbardziej ucieszą się z tabelki „co jest źle”, która za pomocą ilustracji tłumaczy najczęstsze problemy z daną rośliną oraz szybkie postępowanie. Oprócz tego przy każdym gatunku dowiecie się jak go rozmnażać, ukorzeniać i przesadzać.

Książka jest dość stara, część informacji jest już nieaktualna. Część nazw się zmieniła, a o niektórych roślinach wiemy więcej. Jest to jednak świetna baza dla amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę z roślinami. W polskim wydaniu dostępna jest także druga część tej książki. Niestety nie miałam przyjemności jej przeczytać.

Power plant recenzja (2)

Plant Power – Małgorzata Augustyn

Z tych trzech propozycji, tę polecam  najmniej. Może się jednak okazać przydatna dla bardzo początkujących osób, które posiadają kilka roślin i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić.

Książka zaczyna się od krótkiego rozdziału o ogólnej opiece nad roślinami. Znajdziecie tam kilka słów na temat przesadzania, rozmnażania czy walki ze szkodnikami. Informacji tych jednak nie jest dużo, to same podstawy podstaw. Oprócz tych wskazówek autorka umieściła również bardzo ciekawą tabelką z naturalnymi preparatami przeciwko chorobom grzybowym i pasożytom.

Najlepsze książki o roślinach (5)

Reszta poradnika zajmuje album 83 popularnych roślin doniczkowych. Każdy gatunek został opisany na dwóch stronach. Jedną stronę zajmuje zdjęcie rośliny, a drugą podstawowy opis. Każdy opis zawiera krótki wstęp o pochodzeniu rośliny oraz informacje o uprawie.

Power plant recenzja (1)

Opisy są zwięzłe, ale zawierają wszystkie najważniejsze informacje podane w przystępny sposób. Autorka napisała tę książkę jako typowy poradnik. Nie ma tam nic odkrywczego. Ogólnych porad jest niewiele, a poruszone problemy potraktowane są powierzchownie. Wszystkie te informacje bez problemu znajdziecie w Internecie. Jednak jeśli wolicie wersje książkowe, to dobra pozycja dla Was.

Najlepsze książki o roślinach (2)

Najlepsze książki o roślinach

To już wszystkie najlepsze książki o roślinach, które polecam. Pamiętajcie, że te publikacje stworzono z myślą o początkujących. Nie warto oczekiwać w nich tajemnej wiedzy, to zwykle same podstawy. To jednak świetny pomysł na prezent dla bliskich, którzy chcieliby zacząć uprawiać rośliny pokoje, lecz nie mają doświadczenia i potrzebnej wiedzy.

Podziel się: