Niedroga szklarnia dla roślin

Dziś mam dla Was krótką recenzję szklarni dla roślin w wersji bardzo budżetowej. Nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie i wiem, że nie każdy je zaakceptuje. Pomimo jej dyskusyjnych walorów wizualnych, sprawdza się całkiem nieźle. Można jej używać jako mnożarki do ciętych sadzonek lub miejsca dla roślin z importu, aby ułatwić im adaptację do nowych warunków. Sprawdzi się również w uprawie roślin wymagających podwyższonej wilgotności powietrza. Niedroga szklarnia dla roślin:

Niedroga szklarnia do roślin (4)

Szklarnia balkonowa

Foliowa szklarnia balkonowa lub tunel foliowy. Pod takimi hasłami znajdziecie ją w Internecie. Swoją znalazłam na allegro. Składa się z metalowego szkieletu i trzech półek, a wszystko przykryte jest foliowym namiotem. Na rynku znajdziecie zarówno większe, droższe szklarnie, jak i mniejsze o niższej cenie. Oryginalnie moja szklarnia posiadała trzy półki. Jedną jednak wymontowałam, aby zrobić miejsce dla wyższych roślin.

Za całą szklarnię wraz z jej wyposażeniem zapłaciłam około 450zł. Mam ją od kilku miesięcy. W tym czasie testowałam kilka rozwiązań. Ma sporo zalet i wad, dzisiaj o tym opowiem.

powyższe zdjęcie pochodzi ze strony sklep.poradnikogrodniczy.pl

Wyposażenie szklarni

Samą szklarnię warto wyposażyć w kilka przydatnych urządzeń. Od początku chciałam, aby szklarnia była miejscem do ukorzeniania ciętych sadzonek oraz reanimowania roślin po długiej podróży. Z tego względu do szklarni dokupiłam:

Niedroga szklarnia do roślin (3)

Mata grzewcza

Nie jest potrzebna, jeśli nie planujecie w niej trzymać roślin w trakcie ukorzeniania. Ja zdecydowałam się na matę z Root!t 25x35cm, wystarcza na ogrzanie całej szklarni. Do maty dokupiłam termostat, aby mieć kontrolę nad temperaturą. Pamiętajcie, że nie powinno się stawiać roślin bezpośrednio na macie grzewczej. Warto je odizolować, używam w tym celu plastikowej maty stołowej.

Nawilżacz powietrza

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w szklarni jest trudne wyłącznie zimą. W tym czasie przyda się niewielki nawilżacz powietrza, spokojnie wystarcza taki na USB. Poza okresem grzewczym sprawdza się tacka z mokrym keramzytem.

Szklarnia balkonowa (3)

Lampa do roślin

Nie jest niezbędna, wszystko zależy od ekspozycji okien w Waszym domu. Weźcie jednak pod uwagę, że przez folię do roślin dociera znacznie mniej światła. Moje rośliny stoją w zacienionym miejscu, wyposażyłam więc szklarnie w lampę do wzrostu roślin. Używam modelu Plant 16W od Aquael. Niestety z uwagi na niskie półki ciężko zawiesić na nich lampy tak, aby były w odpowiedniej odległości.

Miernik wilgotności i termometr

Bardzo przydatne urządzenie, które dostaniecie w sieci za kilkanaście złotych. Warto na bieżąco kontrolować wilgotność powietrza i temperaturę w szklarni. Obecnie utrzymuję stałą temperaturę 24 stopni oraz wilgotność powyżej 80%.

Niedroga szklarnia do roślin (2)

Zalety szklarni

Szklarnia ma sporo zalet. Przede wszystkim spełnia swoją podstawową funkcję – dobrze utrzymuje wilgotność powietrza i temperaturę.

W szklarni z łatwością można osiągnąć wilgotność powietrza na poziomie 70-90%. Zimą potrzebny jest nieduży nawilżacz powietrza. Jednak poza okresem grzewczym wystarczy tacka z mokrym keramzytem lub mchem.

Szklarnia jest lekka, łatwo się ją składa i transportuje. Jej konstrukcja pozwala na łatwe montowanie światła i innych akcesoriów. Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, przez co idealnie nadaje się dla osób, które potrzebują szklarni okresowo (np. do roślin po imporcie).

Z powodzeniem można jej używać jako mnożarki. Mieści się w niej sporo doniczek, a w przypadku niedużych roślin jest możliwość zawieszenia lamp na każdej półce.

Dużą zaletą jest oczywiście jej koszt. Ciężko za tę cenę otrzymać produkt, który będzie spełniał wszystkie wymagania. Jednak szklarnia spełnia swoje zadanie, a relacja ceny do jakości jest dobra.

Szklarnia balkonowa (2)

Wady szklarni

Szklarnie te są bardzo tanie, mają jednak sporo minusów. W przypadku środkowej i górnej półki utrzymanie prawidłowej wilgotności jest bardzo proste. Niestety szklarnia od dołu nie posiada folii, więc wilgotność na poziomie najniższej półki znacznie spada. Można dokupić folię i przyszyć na spód lub trzymać tam rośliny, które preferują niższą wilgotność.

Jednym z największych minusów jest jej wygląd. Szklarnia nie jest ładna. Wcale. Zdecydowanie nie ozdabia wnętrza.

Półki mają 35 cm wysokości. Sprawia to, że wyższe rośliny się nie mieszczą. Ja wymontowałam górną półkę, aby pomieścić większe gatunki.

Szklarnia oprócz wywietrznika na dole nie ma żadnego wywietrznika na górze. Dobrze jest go samodzielnie wyciąć, co zapewni lepszą cyrkulację powietrza. W tym celu można również zamontować wiatrak mieszający. Wysoka wilgotność powietrza w połączeniu z brakiem cyrkulacji powietrza szybko doprowadzi do tworzenia się pleśni i innych chorób grzybowych na roślinach.

Szklarnia nie jest zbyt wysokiej jakości. Bardzo łatwo się pruje. Trzeba się z nią obchodzić delikatnie.

Szklarnia balkonowa (1)

Niedroga szklarnia dla roślin

Jak wszystko, foliowy namiot ma swoje wady i zalety. Polecam go szczególnie osobom, które nie są pewne, czy potrzebują szklarni w domu lub przydatna jest wyłącznie okresowo. W takim wypadku nie warto inwestować w droższe rozwiązania, taka niedroga szklarnia dla roślin będzie wystarczająca.

Szklarnia dla aroidów (2)
Podziel się: