Philodendron Pink Princess jak o nią dbać?

Philodendron Erubescens Pink Princess jest jednym z najłatwiejszych w uprawie kolekcjonerskich filodendronów. Nie trzeba wiele, aby zapewnić mu dobre warunki. Rośnie szybko i przez cały rok. Łatwo się ukorzenia (nawet w wodzie) i świetnie radzi sobie w warunkach domowych. Philodendron Pink Princess jak dbać?

Philodendron Pink Princess jak dbać (2)

Jakie podłoże dla Pink Princess?

Najprostszym sposobem na zabicie różowej księżniczki jest jej przelanie. To roślina bardzo wrażliwa na nadmiar wody w doniczce, a efekty pojawiają się ekspresowo. Liście żółkną lub brązowieją i robią się wiotkie. Korzenie zaczynają gnić i roślina marnieje w oczach.

Aby uniknąć przelania, należy umieścić roślinkę w luźnym, przepuszczalnym podłożu. Polecam mieszankę na bazie włókna kokosowego, z dodatkiem kory sosnowej, chipsów kokosowych oraz perlitu. Wszystko w proporcjach 1:1:1:1. Dodatkowo możesz dosypać również węgla aktywnego, a nawet trochę mchu Spagnum (choć wtedy szczególnie uważaj z podlewaniem, mech bardzo długo utrzymuje wodę!)

Philodendon Pink Princess to roślina, która w ogóle nie potrzebuje torfu. Możesz całkowicie z niego zrezygnować! O wiele lepiej czuje się w lekkim podłożu kokosowym. A przy odpowiednim podlewaniu i nawożeniu jest w stanie świetnie rosnąć w samym kokosie zmieszanym z perlitem.

Kiedy podlewać?

Podłoże pomiędzy podlewaniami powinno przeschnąć. Stan podłoża sprawdzaj na głębokości około 5 centymetrów. Jeśli jest jeszcze wilgotne, wstrzymaj się z podlewaniem kilka dni.

Pink Princess zdecydowanie lepiej znosi lekkie przesuszenie niż przelanie. Jeżeli nie masz jeszcze wprawy z podlewaniem tej ślicznotki -rób to bardzo ostrożnie. Zdecydowanie lepiej wlać za mało wody niż zbyt dużo (ale nie przesuszaj jej za mocno!). Kiedy Pink Princess dostaje niewystarczającą ilość wody, jej liście robią się wiotkie i bez życia. To najlepszy sygnał, aby chwycić za konewkę.

Philodendron Pink Princess opieka

Jakie stanowisko dla Pink Princess?

Księżniczka jest dość tolerancyjna na okresowe niedobory światła (np. zimą). Jednak do prawidłowego i szybkiego wzrostu potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła. Jeśli liście Twojej rośliny są coraz mniejsze, a międzywęźla (kawałek pędu pomiędzy liśćmi) coraz dłuższe -Twojej Pink Princess może brakować światła. Przestaw ją w jaśniejsze miejsce lub zacznij doświetlać. Nie umieszczaj jej jednak na bezpośrednim słońcu -łatwo wtedy o oparzenia.

Wilgotność powietrza

Pink Princess nie ma specjalnych wymagań do wilgotności powietrza. Świetnie radzi sobie nawet w zakresach 40-50%. Jednakże w zbyt niskiej wilgotności roślina może mieć problem z rozwijaniem się nowych liści. Uwięzione liście w pochewkach to częsta przypadłość tego gatunku.

W takich sytuacjach powinieneś jej pomóc, ponieważ uwięziony liść narażony jest na uszkodzenia oraz gnicie. Możesz zrobić to mechaniczne, odchylając pochewkę (ważne, abyś robił to bardzo, bardzo delikatnie). Innym sposobem na uwolnienie liścia jest podniesienie wilgotności powietrza wokół rośliny, nawet do 90%.

Philodendron Pink Princess jak dbać (1)

Jak uzyskać różowe liście?

Wybarwienie liści zależy przede wszystkim od genów danej rośliny. Najlepiej więc wybierać sadzonkę z dobrze wybarwionego matecznika. To najlepszy wyznacznik późniejszego wybarwienia. Światło nie ma niestety większego wpływu na wybarwienie.

Oczywiście dostęp do zwiększonej ilości światła może pomóc roślinie w osiągnięciu maksymalnego wybarwienia, które ma zapisane w genach. Nie spowoduje jednak, że słabo wybarwiona roślina nagle zacznie mieć piękną variegację. Nie kupuj sadzonek bez widocznego koloru różowego -Twoja roślina prawdopodobnie pozostanie zielona.

Co zrobić, jeśli roślina zielenieje?

Jeśli Twój Philodendron Pink Princess stworzył kilka zielonych liści, choć poprzednie były różowe -najlepszym wyjściem jest ucięcie pędu do miejsca, w którym róż na liściach był jeszcze widoczny.

Czasami trzeba robić to kilkukrotnie, aby roślina w końcu ruszyła z wybarwieniem. Niestety nie zawsze jest to skuteczne, być może masz roślinę z rewersją, która już nigdy nie będzie miała ponownie różowych liści.

Philodendron Pink Princess wymagania (2)

Pink Princess wypuszcza różowe liście, co robić?

Dokładnie to samo, co w przypadku zielonych liści. Utnij pęd do miejsca, w którym liście miały w sobie zieleń. Różowe liście choć piękne, nie są roślinie do niczego potrzebne. Z czasem sama się ich pozbędzie, jednocześnie mogą one ją znacznie osłabić, dlatego warto je odciąć.

W przypadku malutkich sadzonek polecam robić to od razu. Jeżeli Twoja roślina jest już duża, możesz to przeczekać. Zdarza się, że Pink Princess zacznie sama ponownie produkować zielone liście.

Kiedy nawozić?

Jeśli chcesz, aby Twój filodendron rósł szybko, powinieneś regularnie go nawozić. Od marca do końca września możesz to robić co dwa tygodnie. Pink Princess zwykle nie przestaje rosnąć nawet zimą, zwłaszcza gdy jest doświetlana. W tym okresie warto wspierać ją nawozem raz w miesiącu, połową zalecanej przez producenta dawki.

Podpora

Aby uzyskać duże liście, podaruj swojej roślinie podporę. Może to być na przykład kokosowy palik. Cokolwiek, po czym będzie mogła się wspinać.

Philodendron Pink Princess jak dbać?

To już wszystkie najważniejsze informacje o opiece nad różową księżniczką. Powodzenia!

Podziel się: