Rośliny kolekcjonerskie dla początkujących

Rzadkie rośliny dla początkujących

Masz na swojej wishliście kolekcjonerską roślinę, ale boisz się ją kupić, ponieważ nie wiesz, czy zapewnisz jej odpowiednie warunki? Na początku każdy to przechodzi. Przygotowałam dla Ciebie krótką listę prostych w uprawie roślin, abyś mógł bezboleśnie zacząć swoją przygodę z nieco rzadszymi gatunkami. W swojej kolekcji posiadam głównie aroidy i to na nich skupię się w tym poście. Wszystkie wymienione rośliny są moim zdaniem mało problematyczne, łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Oto cztery rzadkie rośliny dla początkujących:

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram

Philodendron Burle Marx Variegata

Łatwy w uprawie filodendron, który zachwyca wyjątkowym wybarwieniem. Jest wytrzymały i odporny na choroby. Rośnie szybko i nie potrzebuje nadmiernej opieki. Idealny na początek!

Podłoże

To roślina, która przy prawidłowym podlewaniu będzie rosnąć w każdym podłożu, nawet w ziemi uniwersalnej. Warto mu jednak zapewnić dobrze przepuszczalną mieszankę. Świetnie sprawdzi się miks na bazie włókna kokosowego z dodatkiem kory sosnowej, chipsów kokosowych i perlitu.

Podlewanie

Jak duża część Philodendronów, Burle Marx źle reaguje na nadmierną ilość wody. Podłoże powinno dobrze przeschnąć pomiędzy podlewaniami, szczególnie zimą. Wilgotność podłoża sprawdzamy głębiej, nie tylko na wierzchniej warstwie. Żółknące liście wskazują na przelanie. Natomiast delikatnie opadające, wiotkie liście zwykle mówią o potrzebie nawodnienia.

Światło

Burle Marx nie jest specjalnie wymagający, jeśli chodzi o ilość światła. Przede wszystkim powinno być ono rozproszone. Jeśli zapewnimy mu sporą ilość światła dziennego, nie wymaga doświetlania. Nie przestanie rosnąć nawet podczas polskiej zimy, jednak bez doświetlania jego liście mogą brzydko wyciągać się w kierunku słońca.

Wilgotność powietrza

W tym aspekcie również łatwo go zadowolić. Dobrze radzi sobie nawet przy niższej wilgotności powietrza (40-50%).

Pasożyty

Raczej odporny na pasożyty. Najczęściej pojawiają się wciornastki i przędziorek.

Monstera Deliciosa Variegata jak dbać (2)

Monstera Deliciosa Variegata

Najmodniejsza roślina kolekcjonerska ostatnich lat. Nic dziwnego, jest bardzo łatwa w uprawie. Opieka nad nią niewiele różni się od zwykłej, zielonej Monstery Deliciosa.

Podłoże

Monstery są bardzo wrażliwe na przelanie. Najlepiej czują się w luźnych, zdrenowanych mieszankach. Może być to podłoże z włókna kokosowego, perlitu, kory sosnowej i chipsów kokosowych. Monstera szybko poinformuje Cię o przelaniu za pomocą żółknących liści.

Podlewanie

Podłoże pomiędzy podlewaniami powinno dobrze przeschnąć. Zdecydowanie lepiej jest ją nieco przesuszyć, niż przelać. Częstotliwość podlewania zależy od warunków i wielkości donicy. Ja swoje dorosłe monstery podlewam średnio raz w tygodniu latem oraz raz na dwa tygodnie zimą.

Światło

Potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła. Jeśli zapewnimy go jej zbyt mało, białe części rośliny zaczną brązowieć i zasychać. Dość dobrze znosi polskie warunki nawet zimą, choć może wymagać doświetlania.

Wilgotność powietrza

Potrzebuje nieco podwyższonej wilgotności powietrza. Jej wartość nie powinna schodzić poniżej 50%, ponieważ końcówki liści mogą zasychać. Wilgotność powietrza można w łatwy sposób zwiększyć za pomocą tacek z mokrym keramzytem. Jeśli chcecie zraszać roślinę, to należy uważać na rozwijające się liście. Woda dostająca się do nierozwiniętych liści może powodować ich gnicie.

Pasożyty

Jest w bliskiej relacji z wciornastkami.

philodendron birkin opieka

Philodendron Birkin

Birkin zyskuje na popularności, a jego ceny spadają. To jedna z najłatwiejszych i najłatwiej dostępnych roślin kolekcjonerskich. Jednocześnie ma bardzo wyjątkowe wybarwienie.

Podłoże

Birkin nie jest odporny na zbyt dużą ilość wody. Potrzebuje przepuszczalnego podłoża, ale nie grymasi. Dobrze rośnie w mieszance ziemi uniwersalnej, perlitu i podłoża do storczyków. Jednocześnie jest bardzo miły i szybko informuje o przelaniu żółknącymi liśćmi.

Podlewanie

Podłoże między kolejnymi podlewaniami powinno nieco przeschnąć. Podlewamy umiarkowaną ilością odstanej wody.

Światło

Będzie zadowolony ze sporej ilości rozproszonego światła, aczkolwiek radzi sobie nawet w nieco gorszych warunkach. Duża ilość światła i temperatura 18-20 stopni wpływa na lepsze wybarwienie.

Wilgotność powietrza

Nie potrzebuje szczególnie dużej wilgotności powietrza. Dobrze rośnie w przedziale 40-50%, choć ucieszy się z większych wartości.

Pasożyty

Jest bardzo odporny na pasożyty.

Syngonium emerald gem opieka

Syngonium Emerald Gem/ Imperial White

Przepiękne Syngonium, które przy odpowiednich warunkach odwdzięcza się bardzo szybkim wzrostem. Opieka nad nim niewiele różni się od bardziej popularnych odmian tej rośliny.

Podłoże

Będzie wdzięczne za przepuszczalne podłoże, jednak nie ma przy tym wysokich wymagań. Świetnie radzi sobie w mieszance ziemi uniwersalnej, podłoża do storczyków i perlitu.

Podlewanie

Syngonium lubi wodę i jest bardziej odporne na jej zwiększoną ilość niż pozostałe rośliny w tym zestawieniu. Dobrze jest utrzymywać stale lekko wilgotne podłoże (ale nie mokre!). Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa przeschnie.

Światło

Syngonium Emerald Gem potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła. Jeżeli ilość światła będzie niewystarczająca, roślina zacznie się brzydko wyciągać w stronę słońca. Aby tego uniknąć, warto je zimą nieco doświetlać.

Wilgotność powietrza

Syngonium świetnie czuje się w wysokiej wilgotności powietrza, będzie rosnąć także przy niższych wartościach. Jeśli końce liści zaczynają zasychać, warto podnieść wilgotność poprzez tackę z keramzytem.

Pasożyty

Dość odporne na pasożyty. Najczęściej można na nim spotkać przędziorka i wciornastki.

Rzadkie rośliny dla początkujących

Oto moja podstawowa lista roślin, które rekomendowałabym dla początkujących. Pamiętajcie, że każda roślina może reagować zupełnie inaczej na dane warunki. Podstawą jest obserwacja roślin i testowanie różnych rozwiązań w przypadku pojawienia się problemów. Nie polecam kupować kolekcjonerskich egzemplarzy, jeśli w ogóle nie masz doświadczenia w uprawie roślin doniczkowych.

Podziel się: