Rzadkie rośliny kolekcjonerskie w mojej kolekcji

W mojej roślinnej kolekcji przeważają okazy kolekcjonerskie, każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i trudny do zdobycia. Jednak nawet w grupie roślin kolekcjonerskich są gatunki mniej i bardziej popularne. Niektóre rośliny występują na świecie niezwykle rzadko i niewielu kolekcjonerów ma przyjemność posiadać je w swoich zbiorach. Nie mam u siebie bardzo rzadkich gatunków. Mam jednak kilka roślin, które nie pojawiają się w sklepach, i które ciężko upolować nawet na grupach sprzedażowych. Oto rzadkie rośliny kolekcjonerskie, które udało mi się zdobyć:

Philodendron ilsemanii_22
rzadkie rośliny kolekcjonerskie_2

Philodendron Ilsemanii

Mój Philodendron Ilsemanii jest doskonałym przykładem, że roślina w regresie może wrócić do swojego wybarwienia. Ten egzemplarz trafił do mnie z wymiany. Kiedy otworzyłam paczkę, byłam przerażona, ponieważ jedyny liść, który miał minimalne wybarwienie, został ułamany. Zrobiłam mu jednak stelaż usztywniający i udało się go uratować. Już po kilku tygodniach pojawił się pierwszy wybarwiony liść. A z każdym kolejnym wybarwienie nabiera mocy.

Philodendron Ilsemanii jest rośliną, która potrzebuje dużej ilości światła, aby móc ładnie się wybarwiać. Idealny będzie dla niej parapet południowy. Z braku miejsca na parapecie, postawiłam swoją roślinę na półce, gdzie jedynym źródłem światła jest lampa ledowa. Sadzonka dobrze reaguje na światło, liście ładnie się wybarwiają.

Poza światłem ten philodendron jest bardzo prosty w obsłudze. Nie wymaga żadnej specjalnej opieki, czy ekstremalnie wilgotnych warunków. Rośnie w umiarkowanym tempie.

Możliwość znalezienia sadzonki określiłabym na bardzo trudną. A ceny ładnie wybarwionych roślin dochodzą do kilku tysięcy złotych.

Syngonium red spot tricolor_22
Syngonium red spot tricolor_23

Syngonium red spot tricolor

Ta sadzonka trafiła do mnie około półtora roku temu z Ukrainy. Kupiłam ją na grupie sprzedażowej Orderplants. Miała trzy zasychające liście i przędziorka w gratisie. Długo z nim walczyłam, ostatecznie roślina straciła wszystkie listki. Ogryzek trafił do mchu i na szczęście po kilku tygodniach odbił.

Jak wszystkie moje Syngonium, red spot tricolor, rośnie w hydroponice, jako medium używam keramzytu. Rośnie nieco wolniej niż inne odmiany, jednak nie sprawia żadnych problemów. Podobnie jak Ilsemanii, stoi na półce, gdzie jedynym źródłem światła jest lampa LED.

Ten gatunek pojawia się czasami na grupach sprzedażowych. Cena za niewielką sadzonkę to około dwa tysiące złotych.

Philodendron florida beuty_23
Philodendron florida beuty_22

Philodendron florida beauty

Kolejna piękność z Ukrainy. Sadzonka, którą kupiłam, miała dwa słabo wybarwione liście. W moim poprzednim mieszkaniu zajmowała okno północne, rosła wolno i nie wybarwiała się spektakularnie. Po zmianie wystawy na południową znacznie odżyła. Rośnie bardzo szybko i wypuszcza pięknie wybarwione liście.

Obecnie stoi pół metra od okna. Uprawiam ją w hydroponice, rośnie w doniczce samo nawadniającej w podłożu Lechuza. Jest bardzo łatwą i bezproblemową rośliną, choć wrażliwą na przelanie i wymagającą wyższej wilgotności powietrza.

Sadzonkę można znaleźć na grupach sprzedażowych, ich ceny mocno się wahają, średnia to około 500-800 złotych, choć pojawiają się tańsze egzemplarze.

Philodendron el choco red_22
rzadkie roślny kolekcjonerskie_3

Philodendron El choco

To mój urodzinowy prezent ode mnie dla mnie. Kupiłam go na Ebay, od osoby z Polski. Otrzymałam roślinkę z dwoma liśćmi, od września doszły kolejne dwa. Swój egzemplarz trzymam w szklarni, przy wilgotności 80%. Umieściłam go w hydroponice, w podłożu Lechuza.

Philodendron El choco wymaga podwyższonej wilgotności powietrza. Choć wiele osób z powodzeniem uprawia go w warunkach pokojowych, może jednak potrzebować sąsiedztwa nawilżacza.

El choco czasami pojawia się na grupach sprzedażowych, często można go również dostać na ebay. Cena to około 700-1000 złotych za sporą sadzonkę.

Philodendron strawberry shake (1)
Philodendron strawberry shake (2)

Philodendron strawberry shake

Sadzonkę kupiłam na polskiej grupie sprzedażowej. Ukorzeniałam ją przez kilka miesięcy, później długo czekałam, aż roślina ruszy. Pierwsze liście nie wybarwiały się specjalnie ładnie, więc postanowiłam uciąć i spróbować ponownie. Obecnie sadzonka wypuściła nowy stożek wzrostu.

Strawberry shake jest rośliną łatwą w uprawie. Ma nieduże wymagania i nie sprawia większych problemów. Rośnie jednak dość wolno. Moja od niedawna mieszka w hydroponice, stoi pod lampami.

Roślina dość często pojawia się na grupach sprzedażowych i serwisach aukcyjnych. Cena za niedużą sadzonkę mieści się w przedziale 500-1000 złotych.

Rzadkie rośliny kolekcjonerskie w mojej kolekcji

To wszystkie rośliny, które przygotowałam do dzisiejszego wpisu. Moim ulubieńcem z tej listy jest Philodendron florida beauty. Rośnie szybko i nie sprawia problemów, a każdy kolejny liść to niespodzianka. Jest również najtańszy z całego zestawienia i najłatwiej go dostać.


Podobał Ci się ten wpis? Sprawdź również odmiany Syngonium, które mam w swojej kolekcji.

Podziel się: