Syngonium – odmiany kolekcjonerskie, które mam w swojej kolekcji
Kiedy kupiłam swoje pierwsze Syngonium, nie miałam pojęcia, ile posiada ono odmian, w dodatku tak różnorodnych. Ta grupa roślin mocno mnie pochłonęła. Rosną w ekspresowym tempie, są piękne i dość łatwe w uprawie. Z tego względu przygotowałam wpis o swoich Syngonium – odmiany kolekcjonerskie, które posiadam.
Jak uprawiam swoje Syngonium?
Wszystkie moje Zroślichy uprawiam w hydroponice. Pierwsze egzemplarze kupiłam w zeszłym roku i przez długi czas nie mogłam się z nimi porozumieć. Lato udało im się jakoś przetrwać, ale zima była dla nich surowa. Pomimo doświetlania i mojej codziennej opieki coraz bardziej marniały. Rosły, nawet dość szybko. Jednak nigdy nie miały więcej niż 3-4 liści. Za każdym razem, gdy wyrastał nowy liść, jeden stary umierał. I tak w kółko. Testowałam różne podłoża i metody podlewania, zawsze coś nie grało. Ostatecznie na początku tego roku wszystkie egzemplarze przeniosłam do hydroponiki i był to strzał w dziesiątkę. Rosną jak szalone i od tamtej pory nie sprawiają żadnych problemów. Syngonium kochają wodę i tworzą niesamowite sieci korzeni w bardzo krótkim czasie.
Swoje rośliny trzymam w trzech konfiguracjach i wszystkie sprawdzają mi się bardzo dobrze. Metody te opierają się na hydroponice pasywnej.
Keramzyt
Do większości odmian jako substratu używam keramzytu. O tym sposobie uprawy hydroponicznej piszę tutaj. I właśnie te rośliny rosną najszybciej, a liście są coraz większe. Stały dostęp do pożywki bardzo im służy. Kontrola nad ilością podawanego nawozu jest jedną z zalet, przez które częściej wybieram keramzyt niż Lechuzę.
Doniczki samonawadniające Lechuza
Dwie Zroślichy umieściłam w donicach samo nawadniających Lechuza i podłożu Lechuza PON. To wygodne rozwiązanie, które pozwala niemal zapomnieć o roślinach. Jedyne co robię, to co 14 dni wymieniam im wodę na świeżą. Sadzonki bardzo szybko dostały się swoimi korzeniami do zbiornika z wodą i są zupełnie samodzielne.
Lechuza PON w doniczkach produkcyjnych
Kolejnym rozwiązaniem, które testuje, jest podłoże Lechuza PON umieszczone w zwykłej doniczce produkcyjnej. Doniczka siedzi w osłonce, która jest zbiornikiem z wodą. Ta konfiguracja pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z zakupem donic samonawadniających. Jednocześnie pozwala zapomnieć o nawożeniu na okres do 6 miesięcy.
Jak prowadzę Syngonium?
Syngonium to pnącze i bardzo chciałoby rosnąć do góry. Ja jednak bardzo lubię ich zwartą, kępkowatą formę, gdy są mniejsze. Dlatego regularnie przycinam swoje rośliny i nadwyżki dosadzam do doniczek. Chcę, aby były jak najbardziej rozrośnięte i gęste.
Jak często i czym nawożę Zroślichy?
Rośliny co dwa tygodnie otrzymują nawóz do hydroponiki GHE flora series. Dodatkowo raz w miesiącu podaję im dolistnie Biobizz fishmix. Zależy mi, aby dostawały sporą dawkę azotu, fosforu i potasu. To główne składniki pozwalające roślinom szybko rosnąć.
Jakie stanowisko mają moje Syngonium?
Wszystkie swoje Syngonium doświetlam i to właśnie lampy są ich głównym źródłem światła. Dzięki temu liście są ładnie skierowane do góry, a wybarwienie jest ładne i wyraźne. Używam lamp ledowych Aquel Plant.
A oto wszystkie moje Syngonium:
Syngonium red spot tricolor
To Syngonium sprawiło mi najwięcej problemów i dwukrotnie trafiło na interwencję do mchu. Po przeniesieniu do hydroponiki w końcu ruszyło. Przyjechało do mnie z Ukrainy. Pięknie się wybarwia i dość szybko rośnie.
Syngonium milk confetti
Kolejne Syngonium z Ukrainy. Po przyjeździe do mnie straciło wszystkie liście i powoli dochodzi do siebie. Jest to jedna z moich ulubionych odmian. Nowe liście są w mlecznym kolorze z plamkami o pięknej, malinowej barwie.
Syngonium confetti tricolor
Upolowałam je na polskiej grupie sprzedażowej. W doniczce były aż 4 sadzonki, które podzieliłam na dwie części. Syngonium kupiłam jako wpadające w regres, ale kilka miesięcy pod lampami sprawiły, że zaczęło się przepięknie wybarwiać. Tylko jedna sadzonka wybarwia się jak zwykłe Confetti.
Syngonium mottled arrowhead
Na tej roślinie bardzo mi zależało. Pierwszą sadzonkę kupiłam od prywatnej osoby. Niestety po kilku dniach ukorzeniania zaczęła gnić. Roślina została bardzo wąsko ucięta, więc gdy zaczęła gnić, niewiele można było zrobić. Został mi bardzo powycinany ogryzek, który po wymoczeniu w Topsinie wsadziłam do mchu. Przez pół roku nic się z nim nie działo, nie chciał wypuścić ani liści, ani korzeni. Zrezygnowana zamówiłam z Ukrainy drugą sadzonkę. Ogryzek w końcu ruszył i obecnie mam dwie sadzonki.
Syngonium freckles
Również przybył do mnie z Ukrainy. Zamówiłam go, aby mottled nie jechał sam w paczce 😉 Stał się jednym z moich ulubieńców. Nowe liście mają ciekawy, miętowo-zielony odcień.
Syngonium three kings / magic marble
Three kings niestety niezbyt dobrze przeżyło moją ostatnią przeprowadzkę. Ze sporej sadzonki zostały mi jedynie trzy liście.
Syngonium aom nak / orm nak
Wspaniała odmiana o liściach w głębokim, czerwono-różowym kolorze. Zdjęcia nie oddają zbyt dobrze rzeczywistego odcienia tej rośliny. Nowe liście mają bardzo intensywną, jasną barwę. Kolor ten z czasem ciemnieje.
Syngonium emerald gem / imperial white / white variegata
To moje pierwsze Syngonium, które zdobyłam na grupie sprzedażowej. Od początku rośnie bezproblemowo i ładnie się wybarwia. Zdecydowanie potrzebuje najwięcej światła, przy jego niedoborze białe części liści zaczynają brązowieć.
Syngonium panda
To Syngonium trzymam w donicy Lechuza. Było w bardzo kiepskim stanie, kiedy do mnie dotarło i długo walczyłam o jego życie.
Syngonium pink spot
Kupione na bazarku u Pati. Bardzo polecam rośliny stamtąd. Często mylone jest z milk confetti. Ma jednak liście w różowym kolorze z ciemniejszymi plamkami.
Syngonium red spot
Kolejny egzemplarz z Ukrainy. Ma podłużne, wąskie liście z uszami. No ale kto nie lubi uszaków?
Philodendron pink flecked
Kupiony na grupie na facebooku. Nowe liście mają urocze, jasnoróżowe liście.
Syngonium pink splash allusion
Nie mam pojęcia, skąd się u mnie wzięło. Ale jest i bardzo je lubię.
Syngonium erythrophyllum (?)
Choć jest podobne do red arrow, to inna odmiana, której nazwy nie znam. Nowe liście są bordowo-fioletowe. Natomiast starsze mienią się, jakby miały w sobie drobinki brokatu. Rośnie najszybciej ze wszystkich moich Syngonium.
Syngonium yellow variegata
Zamówiłam je na grupie na Facebooku, a przyjechało do mnie z Ukrainy. Niestety otrzymałam inną sadzonkę, niż zamówiłam i dostałam roślinę w regresie i nowe liście są zupełnie zielone. Spróbuję je uciąć, z nadzieją, że wybarwienie powróci.
Syngonium – odmiany kolekcjonerskie
To wszystkie Zroślichy, które obecnie mam w swojej kolekcji. Jest jeszcze wiele kultywarów, które chciałam do niej dołączyć. Uprzedzam, ta lista nigdy się nie kończy 😉
Czy te roślinki z Ukrainy są od prywatnego kolekcjonera czy może jakiegoś sklepu internetowego?
Pozdrawiam 😉
Od prywatnych kolekcjonerów 🙂
Czy może podać pani namiary na Ukrainę? czy to na fb jest grupa ?
Rośliny kupuję od prywatnych osób, które niestety raczej nie życzą sobie, aby podawać ich dane publicznie 😉
Rozumiem ale jak znajduje pani takie osoby? Czy jest jakiś ukraiński portal z ogłoszeniami lub forum na którym te osoby się ogłaszają? proszę o nazwę lub nazwę grupy na fb
Czasami takie osoby ogłaszają się na polskich grupach sprzedażowych na facebooku typu „sprzedaż i wymiana araceae” 🙂
Cześć,
wspaniała kolekcja! Już od jakiegoś czas powoli kierowałam myśli do Syngonium, ale po tym wpisie jestem już pewna, że chce więcej!
Na razie jestem początkującym roślinoholikiem i nie zawsze potrafię rozpoznać co się dzieje złego z moimi biedakami. Obecnie jedną z moich zroślich muszę co chwilę przycinać ponieważ dolne liście tracą barwę i stają się jasno żółte. Myślałam, że ją przelałam i to dlatego, ale czy na pewno? Nie robią się suche, puszcza kolejne nowe listki… a i tak wygląda jak łysol. 🙁
Ciężko powiedzieć nie widząc rośliny, ale z doświadczenia wiem, że zazwyczaj żółknące liście u Syngonium to właśnie przelanie. U mnie zdecydowanie lepiej sprawdzało się podlewanie częściej, a małymi ilościami wody, bo to rośliny wrażliwe na przelanie. No i podstawą jest przepuszczalna mieszanka podłoża 🙂
Czyli jednak. Dziękuję za poradę!
Jak udało sie to zamowić? Moja roslinke zatrzymał zoll i nic niedostalam
Aby móc importować rośliny spoza krajów UE należy zarejestrować się jako importer.
Witam. Czy jest szansa aby zzieleniałe Emerald Gem wróciło do variegacji? Naświetlania pomoże?
Jeśli zupełnie zzieleniało, to są niewielkie szanse na powrót wybarwienia. Polecam uciąć roślinę do momentu, gdy biały jeszcze występował. Być może nowy stożek wzrostu wyrośnie wybarwiony 😉
Pozostałe, zielone części również warto pociąć na sadzonki z 1 węzłem. Po cięciu zdarza się, że roślina „przypomina sobie” o wcześniejszym wybarwieniu.
Mam dwa pytania odnośnie syng.
Mam w swoim zestawie kilka odmian i zdarza się, ze zaczynaja mi rosnąć bardzo małe liście – roślina ładnie rośnie, w pewnym momencie pęd zaczyna wypuszczać coraz mniejsze liście, aż do mikroskopijnych. Co jest tego powodem? Jak temu zaradzić? I druga sprawa to niektóre liście nie rozwijają się do końca lub pozostają całkowicie skrócone, co może być powodem takiego zachowania liści?
Z góry dziekuje za pomoc 🙂
Czy roślina ma podporę? Syngonium chciałoby się piąć i jeśli nie ma po czym, tworzy coraz mniejsze liście 🙂
Nierozwijające się liście mogą wskazywać na zbyt małą wilgotność powietrza, a także na obecność wciornastków.
Świetny wpis i te perełki.. piękna kolekcja! Mam pytanie odnośnie ukorzeniania. Dziś dostałam swoją Emerald gem. Nie chcę jej zabić, dlatego proszę o radę co zrobić by puściła korzonki? Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi 😉
Na blogu mam posty zarówno o ukorzenianiu w mchu, jak i w wodzie 🙂 Zapraszam do lektury:
https://stacjaplantacja.pl/jak-ukorzenic-rosliny-w-mchu-spagnum/
https://stacjaplantacja.pl/jak-ukorzeniac-rosliny-w-wodzie/
Mnie zastanawia czemu te rośliny są tak drogie? Nie staram się być złośliwa ani niemiła, nic z tych rzeczy – po prostu niesamowicie zaskoczyły mnie dwa ogłoszenia, które ostatnio widziałam na olx, jedno z syngonium za 2 tys., drugie za 500 zł! Oba to były cięte jednopędowe/jednoliścienne sadzonki… Malutkie… Ta droższa to była szczepka tej, która Tobie sprawiła najwięcej kłopotów, jeśli dobrze pamiętam. Nie widziałam wcześniej tych roślin, postanowiłam więc o nich poczytać i trafiłam do Ciebie. 🙂 Piszesz, że szybko rosną i raczej nie sprawiają kłopotów. Skąd więc te ceny?
Ceny wynikają z obecnego popytu w stosunku do podaży. Coraz więcej osób interesuje się roślinami kolekcjonerskimi i chce mieć je w swojej kolekcji. Wymienione rośliny są jednak rzadkie, nie występują w sklepach. Jest ich mało, a chętnych ludzi dużo. To sprawia, że ceny rosną z roku na rok 🙂
A czy zdradzi pani e jaki sposób najlepiej ukorzeniac Syngonium. Woda, perlit czy może mech
Syngonium ukorzeniają się szybko, nawet w wodzie. Choć zawsze perlit i mech są lepsze 🙂
Czy Pani sprzedaje ? Jestem zainteresowana pojedynczymi listkami
Prowadzę sklep z roślinami: https://roslinykolekcjonerskie.pl/ 🙂
Gdzieś na fb czytałam, że confetti milk pięknie się wybarwia w świetle dziennym a kolor marnieje gdy doświetlamy lampami. To dość odmiennie patrząc na moje inne syngonia, z których sztuczne światło pięknie wydobywa kolory. Twoje, tak pięknie wybarwione, z której opcji korzysta ?
Przy bardzo intensywnym świetle Confetti milk może zacząć zielenieć. Różowy traci na intensywności, a kolor mleczny zielenieje. Warto obserwować roślinę i odpowiednio reagować 😉
Skąd czerpać wiedzę na temat gatunków. Jest ich bardzo dużo a informacji bardzo mało. Może jest jakaś książka poświęcona Syngonium 🤗
Niestety jest niewiele publikacji o Aroidach. Polecam magazyn Aroideana oraz stronę http://www.aroidpictures.fr/
Mam syngonium red spot, które zielenieje – z gabloty z silnym światłem przestawiłam pod słabsze, potem na zachodni parapet i jest coraz gorzej. Jak wydobyć z niego kolory? Czy to tylko kwestia światła, czy też nawożenia?
W jaki sposób zielenieje? Róż na starych liściach staje się zielony? W takiej sytuacji należy przestawić roślinę w mniej oświetlone miejsce, jednak liście które już wyblakły nie staną się ponownie różowe. A jeśli to młode liście stają się zielone, nie mają w sobie różu, to najlepiej jest taką roślinę uciąć do miejsca, w którym wybarwienie się jeszcze pokazywało.
Mam syngonium Red Spot, które stoi pod lampami. Wyhodowałem je z ogryzka, dwa pierwsze liście były wybarwione na zielono i różowo, ale teraz wypuszcza tylko różowe liście. Jaka może być tego przyczyna?
Wybarwienie u większości roślin jest niestabilne i może iść zarówno w regres (zupełny brak wybarwienia) lub w zbyt mocne wybarwienie (brak chlorofilu w wybarwionych liściach). Czynniki zewnętrzne mają na to niewielki wpływ, to przede wszystkim geny rośliny. Można spróbować uciąć sadzonkę do miejsca, w którym liście były jeszcze ładnie wybarwione, choć w małym Syngonium może być to trudne.
Czy nazwy Pink Splash, Pink Splash Allusion i Red Spot to jedna i ta sama roślina? Pomału buduję swoją kolekcję i stanęłam przed takim dylematem. Rośliny w ofertach się różnią wyglądem mimo wszystko, a nie chciałabym jednak kupić dwa razy tego samego syngo 😉
pink splash to inna nazwa na red spot. Jednak pink splash allusion to zupełnie inna roślina 😉
Czy Mottled Arrowhead i Syngonium Mojito/Mottled Mojito to ta sama odmiana?
Tak, to ten sam gatunek. Mojito to nazwa handlowa
Jaka jest różnica między red spot a pink splash allusion? Jak je odróżnić od siebie? Może mają jakieś charakterystyczne cechy dla swojego gatunku?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź! <3
Pomiędzy Syngonium red spot a pink splash allusion jest duża różnica widoczna na pierwszy rzut oka, wystarczy porównać zdjęcia z google. Pink splash allusion ma inny kształt liścia i inaczej się wybarwia (więcej drobnych plamek, mniej różu występującego sektorowo). Zieleń liścia jest też bardziej soczysta. Jednak jest to pink splash allusion, samo „pink splash” bez dopisku allusion to inna nazwa Syngonium red spot (używana handlowo).
Mam pytanie w kwestii doświetlania. Robię to pierwszy sezon zimowy, syngonia zadowolone, poza dwoma. Pink spot i Mohito. Pink spot rosło ładnie wybarwione po zakupie w zeszłym roku, teraz puszcza drugi liść zielony, a Mohito – widać na nim te wzorki, ale słabiej, niż gdy je zakupiłam, wręcz trzeba się przyjrzeć. Ledy full spectrum 6500K świecą nawet 11 h dziennie. Czy to regres? Przy doświetlaniu jest możliwy?
Rośliny potrafią wpadać w regres nawet przy ich doświetlaniu, niezależnie od rodzaju użytego światła. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zwykle ucięcie rośliny do miejsca, gdzie liście były jeszcze wybarwione. Jednak 2-3 słabiej wybarwione liście jeszcze nie świadczą o utracie wybarwienia. Może ono powrócić na kolejnych liściach, choć oczywiście szanse są nieduże.
Czy syngorium White Buterfly jest kolekcjonerskie?