Caladium uprawa od A do Z

Caladium to przepiękne, kolorowe rośliny, które z roku na rok zyskują na popularności. Na świecie często uprawiane jako rośliny ogrodowe, w Polsce zdobią jednak wyłącznie wnętrza. Kaladia są niezwykle łatwe w uprawie, wybaczają wiele pielęgnacyjnych błędów, więc z powodzeniem mogą być uprawiane przez osoby stawiające pierwsze kroki w roślinach. Aby nieco wspomóc te osoby, przygotowałam mini poradnik – Caladium uprawa od A do Z.

Jak uprawiać kaladium (2)

Etapy życia Caladium

Na wstępie warto wiedzieć, że Caladium nie są roślinami całorocznymi. Po intensywnym okresie wzrostu, jesienią zamierają i przy odpowiednim zimowaniu bulw, rozpoczną ponowny wzrost w kolejnym roku. Jeśli nasze rośliny po lecie straciły wszystkie liście, nie wyrzucajmy bulw! Ich przechowywanie jest łatwe, nie trzeba wiele wysiłku, aby na wiosnę wyrosły na nowo.

Bulwa kaladium jak sadzić

Budzenie bulw na wiosnę

Caladium to rośliny jednoroczne, zimą zapadają w sen, aby na wiosnę ponownie obudzić się do życia. Mogą to zrobić dzięki bulwom, które możemy zimować. Niewiele trzeba, aby takie śpiochy pobudzić do rozwoju. Wystarczy przepuszczalna mieszanka podłoża, wyższa wilgotność powietrza i ciepło.

Najlepszy termin na sadzenie bulw to kwiecień-czerwiec. Caladium w naszych warunkach mogą być uprawiane wyłącznie jako rośliny doniczkowe we wnętrzach. Preferują bowiem wysoką wilgotność powietrza i wysoką temperaturę (powyżej 20 stopni).

Bulwy caladium (2)

Sadzenie bulw krok po kroku

  1. Trzymacie w rękach swoje bulwy. Mogą to być Wasze własne rośliny z zeszłego roku lub dopiero co zamówione. Postępowanie jest takie samo.
  2. Na początku sprawdzamy stan bulw. Czy są twarde? A może miękkie i mocno pomarszczone? Jeśli bulwa całkowicie zgniła i jest miękka, niestety należy ją po prostu wyrzucić. Jeżeli wyłącznie niewielkie fragmenty są zgniłe, wycinamy całą martwą tkankę i zabezpieczany miejsce cięcia preparatem grzybobójczym. Nie robimy tego za pomocą cynamonu czy węgla, konieczny jest preparat o silnym działaniu.
  3. Przygotowujemy mieszankę do bulw. O podłożu opowiem nieco niżej. Bulwy można budzić do życia w mchu, perlicie, lechuzie czy nawet hydroponice, jednak równie skutecznym i najprostszym sposobem jest umieszczenie ich bezpośrednio w podłożu.
  4. Do doniczki (koniecznie z otworami na dnie) wsypujemy nasze podłoże, mniej więcej do 1/3 wysokości doniczki. Wkładamy bulwę stożkiem wzrostu do góry i zasypujemy podłożem. Wybieramy doniczkę, która jest niewiele większa od naszej bulwy 2-4 cm od krawędzi wystarczą. Kiedy roślina wypuści już sporo liści, możemy przenieść ją do większej doniczki.
  5. Bulwę w podłożu podlewamy i odstawiamy w ciepłym miejscu. Doniczki mogą stać na macie grzewczej lub w pobliżu kabla grzewczego. Jednak jeśli w Waszym domu jest ciepło, nie jest to konieczne. Pojemników nie stawiamy bezpośrednio na zimnym parapecie.
  6. Warto zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Bulwy można zamknąć w szklarence, witrynie lub przezroczystym pojemniku. Nie trzeba tego robić, jeśli wilgotność w Waszym pomieszczeniu utrzymuje się stale przynajmniej na poziomie 60%
  7. Cały czas dbamy o to, aby podłoże było lekko wilgotne (ale nie mokre!). Niech w doniczce nie tworzy się bagno. Bulwy podlewamy wodą o temperaturze pokojowej.
  8. Jeśli roślina nie wykiełkowała po miesiącu, odkopujemy ją i sprawdzamy jej stan. Jeżeli bulwa zaczęła gnić, wycinamy całą zgniłą tkankę i stosujemy środek grzybobójczy, po czym wsadzamy do świeżej ziemi, mchu lub perlitu. Jeżeli przez przypadek posadziliśmy bulwę „do góry nogami”, po prostu ją odwracamy i zasypujemy ziemią.
Caladium uprawa (5)

Jakie podłoże do Caladium?

Mieszanka do Caladium powinna być lekka i przepuszczalna. Do jej zmieszania możesz użyć takich produktów jak perlit, pumeks, kora sosnowa, chipsy kokosowe. A jako bazy wykorzystaj substrat kokosowy lub podłoże uniwersalne.

Ja korzystam z dwóch mieszanek i obie sprawdzają się bardzo dobrze:

  1. Substrat kokosowy + kora sosnowa + perlit + drobny keramzyt (wszystko w proporcji 1:1:1:1)
  2. Podłoże uniwersalne + perlit + lechuza (wszystko w proporcji 1:1:1)

Twoja mieszanka nie musi być taka sama, pamiętaj jedynie o tym, żeby była przepuszczalna.

CaladCaladium uprawa (4)ium uprawa (4)

Opieka nad Caladium latem

Twoje bulwy wykiełkowały i Caladium dzielnie rosną? Brawo! Opieka nad nimi jest niezwykle łatwa

Caladium uprawa (2)

Stanowisko dla Caladium

Caladium mają delikatne liście, dlatego nie stawiamy ich na bezpośrednim słońcu. Zapewnij im jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Caladium najlepiej czują się w domu i właśnie we wnętrzach polecam je trzymać. Wyjątkowo można okresowo wystawiać je na zewnątrz, ale należy być bardzo uważnym. Z jednej strony słońce może poparzyć ich liście, z drugiej zimne noce mogą uśmiercić rośliny. Kaladium nie wystawiamy na zewnątrz, jeśli wilgotność powietrza jest niska.

Jak uprawiać kaladium (1)

Podlewanie Caladium

Caladium są wrażliwe na przelanie, utrzymuj podłoże delikatnie wilgotne, ale nie przesadzaj z ilością wody. Podlewaj, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie. Nie doprowadzaj jednak podłoża do całkowitego wyschnięcia, ponieważ może to doprowadzić do wcześniejszego okresu spoczynku.

Nawożenie Caladium

Rozwój Caladium możesz wspierać regularnym nawożeniem. Polecam korzystać z naturalnych nawozów takich jak Biobizz Fish mix lub innych nawozów do roślin zielonych. Zależnie od użytego produktu, nawoź rośliny 2-4 razy w miesiącu, zgodnie z zaleceniami producenta nawozu.

Caladium strawberry star

Wilgotność powietrza

Caladium najlepiej czują się w wyższej wilgotności powietrza, idealne będzie 60% i wyżej. Nie zraszaj ich, korzystaj z nawilżacza lub tacek z mokrym keramzytem ustawionych w okolicy roślin.

Bulwy caladium

Zimowanie Caladium

Lato mija, nastała jesień. Wasze rośliny nie są już tak piękne, jak wcześniej. Liście zaczynają żółknąć i opadają. Nie pojawiają się już nowe przyrosty lub są dużo mniejsze. To znak, że trzeba położyć je spać. Zasłużyły na odpoczynek, w końcu cieszyły oko przez całe lato.

Caladium uprawa (3)

Jak przygotować bulwy do zimowania?

  1. Na początku przestajemy podlewać rośliny. Po prostu zaprzestajemy podlewania i czekamy aż podłoże zupełnie wyschnie.
  2. Następnie odczekujemy, aż wszystkie liście uschną.
  3. Bulwy wyjmujemy z podłoża i oczyszczamy. Wycinamy wszystkie pozostałe liście i korzenie, po czym odstawiamy na dobę w suchym miejscu. Miejsca cięć można zabezpieczyć środkiem grzybobójczym.
  4. Wszystkie bulwy będziemy zimować w suchym torfie. Możemy robić to w papierowych torebkach lub kartoniku.
  5. Bulwy przechowujemy w chłodnym, ale suchym miejscu (np. sucha piwnica). Temperatura powinna utrzymywać się w zakresie 15-16 stopni. Tak przetrzymujemy je aż do wiosny.

Caladium uprawa

To wszystko. Opieka nad Caladium jest łatwa i nie wymaga wiele wysiłku. A przy odpowiedniej opiece i dobrych warunkach rośliny będą cieszyć nas pięknymi, dużymi liśćmi.


Artykuł był przydatny? Sprawdź jak zaopiekować się Begonią Koralową

Podziel się: