Nawożenie roślin w hydroponice
Szczęśliwe rośliny, to nakarmione rośliny. To proste, chyba nie muszę Was przekonywać, że nawożenie roślin jest ważne. Wy to wiecie i pamiętacie o regularnym nawożeniu, prawda? Proces podawania pożywki w uprawach hydroponicznych jest inny od nawożenia doglebowego. Dziś zajmiemy się tym tematem. Nawożenie roślin w hydroponice.
Jeśli nie chcecie zabić swoich roślin,
nie rezygnujcie z nawożenia. Dostarczanie składników odżywczych roślinom doniczkowym jest bardzo istotne niezależnie od użytego podłoża. Sami zapewne zauważyliście, że w przypadku torfu brak nawozu nawet przez dłuższy czas potrafi ujść na sucho. W hydroponice pasywnej tak nie będzie, ona nie wybacza, dlatego pamiętajcie o regularnym nawożeniu.
Woda nie zawiera zbyt wielu substancji odżywczych, a bez nich Wasze okazy zaczną szybko marnieć. Początkowo spowolnią wzrost, a ich liście będą coraz mniejsze, natomiast międzywęźla bardzo długie. Z czasem na liściach zaczną pojawiać się oznaki niedoborów, aż w końcu roślinka umrze.
Zapominacie o podawaniu pożywki swoim roślinom? Ustawcie sobie przypomnienie. Rośliny w hydroponice są rosną szybciej i są silniejsze jedynie, gdy mają stały dostęp do nawozu.
Jaki wybrać nawóz do hydroponiki?
Skoro obiecaliście swoim roślinom regularne nawożenie, wybierzmy im odpowiedni nawóz. Polecam korzystać wyłącznie z nawozów do hydroponiki. Produkty stworzone do gleby są zazwyczaj niestabilne w roztworach. A stabilność w przypadku semi hydro jest bardzo ważna!
Aby roślina mogła pozyskiwać substancje odżywcze, pożywka musi mieć odpowiednie pH. To jakie powinno ono być, w dużej mierze zależy od konkretnego gatunku. Większość roślin doniczkowych lubi nieco kwaśne warunki, w przedziale 5,5 – 6,5 pH. W tym zakresie rośliny mogą przyjąć najwięcej składników odżywczych.
Parametry zwykłych nawozów doglebowych, nawet po ich wyregulowaniu, potrafią się drastycznie zmienić w ciągu kilku godzin. Roślina nie zdąży pozyskać potrzebnych jej soli mineralnych. W zbyt wysokim pH niektóre składniki będą przyswajane w nadmiarze, a inne w zbyt małych ilościach.
Nawozy stworzone z myślą o hydroponice utrzymują w miarę stabilne parametry gotowej pożywki. W ciągu kilku dni pH roztworu powoli wzrasta i wbrew pozorom jest to dla roślin bardzo korzystne.
Wszystkie gatunki pobierają mikro- i makroelementy w różnych wartościach pH. Na przykład żelazo jest najlepiej pozyskiwane w pH na poziomie 5,5. Natomiast azot w pH wynoszącym 6,5. Używając nawozów do hydroponiki będziecie mieć te wartości pod kontrolą, ponieważ ich wzrost będzie powolny, a roślina zdąży pobrać wszystkie potrzebne jej składniki. Warto jednak cały czas kontrolować pH roztworu, aby jego wartość nie wzrosła zbyt mocno.
Osobiście używam nawozów General hydroponics flora series i bardzo je polecam. Jeśli jednak zależy Wam na bardziej stabilnych wartościach pH, lepiej sprawdzi się Advanced Nutrients pH Perfect. Tego nawozu najlepiej jednak używać z wodą kranową zmieszaną z wodą osmotyczną (RO).
Nawożenie roślin w hydroponice
Tak jak wspomniałam w poprzednim wpisie o hydroponice, po przeniesieniu rośliny z tradycyjnego podłoża do uprawy w wodzie, nie nawozimy jej przez około 14 dni. Jej korzenie zostały uszkodzone, a cała roślina jest osłabiona. W takim stanie nie powinno się nawozić roślin. Dajcie im czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków i wytworzenie zdrowych korzeni.
Po upływie 14 dni przygotowujemy pierwszą pożywkę
Przygotowanie pożywki do hydroponiki pasywnej różni się od nawożenia doglebowego. Do zbiornika z wodą dodajemy wybranego przez nas nawozu. Wiele nawozów do uprawy w wodzie przystosowana jest do systemów hydroponicznych. Większość systemów posiada duże zbiorniki, a woda do roślin dostarczana jest przez pompy. Taka woda cały czas płynie i jest dobrze natleniona. W takich warunkach stężenie składników odżywczych jest wysokie.
W semi hydroponice zbiorniki są nieduże, a rośliny zanurzone są w stojącej wodzie. W dodatku woda szybko paruje, przez co zwiększa się zagęszczenie soli mineralnych. W tej sytuacji łatwo o przenawożenie, dlatego warto stosować mniejszą dawkę niż ta podana przez producenta na etykiecie. Szczególnie na początku nawożenia zbyt wysokie stężenie może uszkodzić korzenie.
Przy pierwszym nawożeniu warto zmniejszyć dawkę co najmniej o połowę.
Mierzcie pH pożywki
Gdy dodaliście już nawozu do wody, dokładnie go wymieszajcie i odstawcie na kilka minut. Następnie zmierzcie jego pH. Najwygodniejszy do tego jest elektroniczny miernik pH. Na początku wystarczy Wam jednak zestaw do mierzenia pH roztworu. Takie zestawy kosztują kilkanaście złotych, a wystarczają na długo.
Na rynku dostępne są nawozy, które w swoim składzie posiadają regulatory pH. Znajdziecie zarówno produkty do wody miękkiej i twardej. Woda w polskim kranie w większości przypadków jest bardzo twarda i będziecie potrzebowali dodatkowego środka do regulacji parametrów. Te produkty znajdziecie w postaci proszku lub koncentratu, nie ma znaczenia, który wybierzercie. Nie używajcie jednak domowych sposobów na zmianę pH! Takie substancje zmieniają wartości na bardzo krótki czas.
Twardą wodę kranową możecie zamienić na miękką, taką jak deszczówka. Innym rozwiązaniem jest zakup filtra odwróconej osmozy i mieszania takiej wody z kranówką. Jednak w obu przypadkach niezbędne będzie korzystanie z EC metra, aby kontrolować ilość podawanej pożywki.
Osobiście z powodzeniem używam wody kranowej. Woda w moim kranie jest zasadowa, używam więc jedynie produktu obniżającego pH.
Jako startową wartość pH proponuję regulować do poziomu 5,5 pH. W ciągu kilku następnych dni wartość ta będzie wzrastać, dzięki czemu roślina będzie mogła pozyskać wszystkie potrzebne jej składniki odżywcze.
Regularna wymiana wody!
Wodę w zbiornikach wymieniamy co 14 dni. W przypadku hydroponiki pasywnej rośliny zanurzone są w stojącej wodzie. W takich warunkach z czasem zaczyna brakować tlenu. Szczególnie podczas upałów, kiedy temperatura wody wzrasta, w wodzie rozpuszcza się coraz mniej tlenu. Jeśli nie korzystacie z napowietrzaczy, powinniście jak najczęściej wymieniać pożywkę. 14 dni to maksymalny czas.
Dlaczego jest to tak ważne? Korzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tlenu. Gdy go brakuje, korzenie zaczynają się dusić, a następnie gnić. Możecie temu zapobiec, regularnie wymieniając wodę, nie wystarczy jedynie dolewanie świeżej.
Dodatkowym rozwiązaniem na poprawienie natlenienia wody jest korzystanie z produktów zawierających nadtlenek wodoru. Im więcej tlenu znajdzie się w pożywce, tym zdrowsze będą korzenie. H2O2 oprócz uwalniania tlenu i poprawienia warunków pożywki, zabija także szkodliwe baterie, posiada bowiem właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne.
Dodałem nawóz co dalej?
Po podaniu pożywki przez kolejne 14 dni nie dodajemy więcej nawozu. Braki w zbiorniku uzupełniamy samą wodą. To ważne, ponieważ tak jak wspomniałam wcześniej, parowanie wody powoduje, że stężenie soli mineralnych znacznie wzrasta. Łatwo wtedy o uszkodzenie korzeni, dlatego pamiętajcie o dolewaniu świeżej wody. W ten sposób dodajecie także nową porcję tlenu.
Dlaczego powinna to być zwykła woda? Podanie kolejnej dawki nawozu do pożywki mogłoby prowadzić do przenawożenia. Nie róbcie tego szczególnie, jeśli nie mierzycie poziomu EC. W dużym uproszczeniu EC pokazuje nam, ile nawozu powinniśmy podać roślinom. Dla dużej części roślin doniczkowych wynosi 1200-1400 µS/cm
Warto robić pomiary zawartości soli mineralnych w roztworze, jednak nie jest to niezbędne. Jeśli nie korzystacie z miernika EC musicie uważać na ilości dodawanego nawozu.
Po upływie 14 dniach wylewamy wodę ze zbiornika i podajemy nową pożywkę. Warto również dokładnie wypłukać roślinę w keramzycie, aby wypłukać znajdujące się tam sole mineralne.
Nawożenie roślin w hydroponice
Tak w skrócie wygląda nawożenie roślin w hydroponice. Choć brzmi skomplikowanie, wcale takie nie jest. Wymaga jedynie podstawowych produktów do hydroponiki i chwilę wolnego czasu. Rośliny uprawiane w ten sposób odwdzięczają się szybkim wzrostem i zdrowymi korzeniami.
Zerknij również do poprzednich artykułów o hydroponice:
Czy rośliny w hydroponice nawozimy cały rok?
Tak, rośliny nawozimy cały rok ale zmniejszamy dawkę 😉
Czy zauważyłaś zimą jakieś problemy z powodu zbyt zimnej wody w doniczkach? korzystasz z mat grzejnych?
Temperatura wody jeszcze nigdy nie spadła mi poniżej 22 stopni. Nie wiem jak w nocy 😉
Nie trzymam roślin w hydroponice na matach grzewczych. Zbyt wysoka temperatura wody powoduje, że ilość tlenu się zmniejsza.
Kupiłem GHE FLORA MICRO i GHE FLORA BLOOM. Jakie dawki na litr wody byś polecił?
Polecam stosować się do zaleceń producenta 🙂 Czyli 1 ml każdego z nich na każdy 1l wody
Czyli jeśli chcę użyć obu to powinnam użyć na 2 litry wody? Mozę głupie pytanie, ale wolę się upewnić 🙂
Nie, w przypadku GHE flora series wszystkie trzy nawozy można mieszać razem w 1 litrze wody. Czyli przy użyciu dwóch nawozów mamy po 1 ml każdego z nich na 1 l wody.
Znalazłam polecane przez Ciebie nawóz w trzypaku na wzrost kwitnienie i regulator pH czy stosuje się te dwie odzywki razem? Nazywa się GHE STARTER FLORA SERIES – (WODA TWARDA)
Tak, wszystkie trzy stosuje się razem 🙂 Na butelkach jest zalecane dozowanie, ja używam po 1ml każdego na każdy litr wody. Regulatora pH dodaje się tyle, aby pH było na poziomie 5,5-6.0. Chyba, że posiadasz rośliny, które lubią bardziej kwaśne lub zasadowe środowisko 😉
Hej
Kupiłam zestaw TriPart ( micro, gro, bloom) używać wszystkich trzech jednocześnie po 1ml/l czy np bloom w mniejszej dawce? Na rozpisce jest jeszcze FlashClean, używasz go może?
Czy nie robisz żadnych przerw w nawożeniu? Widziałem już informacje które zalecają pożywkę mieszać z wodą na zmianę. Czyli jedno „podlewanie” z nawozem, chwile przesuszenia i sama woda, po czym proces od nowa
Pożywkę wymieniam regularnie, co dwa tygodnie, a w międzyczasie dolewam samej wody 🙂
A czy ten zestaw GHE STARTER FLORA SERIES – (WODA TWARDA) mozna stoswac w pomieszczeniu gdzie sie przebywa, czy tylko na zewnatrz? Czytalam ze ma dosc intensywny zapach? Czy jest bezpieczny dla zwierzat?
GHE flora series nie ma intensywnego zapachu, można go stosować wewnątrz. Również w obecności zwierząt, ale oczywiście może zaszkodzić przy ewentualnym połknięciu nawozu.
Od paru dni używam GHE FLORAL DUOGROW do wody twardej, 20ml na 5 litrow kranówki, nie mam roślin kwitnących, same zielone i kolorowe liście, proszę o radę, jakie witaminy? czy odżywcze? stosować przy GHE, które używam.
Te nawozy zostały stworzone w trójpaku i tak powinny być używane. Samo grow nie ma w ogóle fosforu, który jest potrzebny nie tylko kwitnącym roślinom.
Czy do regulacji ph można użyć preparatu przeznaczonego do akwarystyki ?
Niestety nie orientuję się jakich substancji czynnych używa się w regulatorach do akwarystyki, więc nie wiem na ile będą stabilne w roztworach z pożywką. Nie powinny jednak zaszkodzić 😉
Czy nawozu GHE Flora Series (3 part) można używać z wodą demineralizowaną?
Jasne, jak najbardziej 😉
czy mogę przenieść rośliny do hydroponiki w zimę? ile dowozu zastosować?
Można 🙂 Pierwsze dwa tygodnie bez nawozu. Później połowę zalecanej przez producenta dawki.
Jak z biohumusem w hydro?
Biohumus kompletnie nie nadaje się do hydroponiki. Ogólnie do hydro używamy wyłącznie nawozów mineralnych, nie organicznych.
Właśnie, wiem słyszałam. Ale dlaczego dokładnie? 🙈
Podłoże jest i tak jałowe, jaka różnica?
W pożywce z naturalnym nawozem będą rozwijać się bakterie. Nawóz sfermentuje, co sprzyja chorobom roślin i gniciu korzeni. Poza tym po prostu brzydko pachnie. Wystarczy zrobić test i zostawić rozpuszczony nawóz w konewce na kilka dni, przekonasz się o co chodzi 😉
Hej! Czy przy dolewaniu samej wody do zbiornika też regulujemy jej PH, czy tylko podczas nawożenia?
Jeśli dolewasz wody do pożywki, która jest już w doniczce, to jak najbardziej warto wyregulować 🙂
Ile wody utlenionej dodawać należy? Powiedzmy na 0,5l wody.
Lepiej kupić nadtlenek wodoru 12% niż wodę utlenioną. Nie wiem ile powinno być wody utlenionej, trzeba to sobie przeliczyć. 12% H2O2 potrzeba 1ml na 1L wody. Woda utleniona jest 3%